ABD'den gelen esrarengiz ismin çantasından bakın ne çıktı?

Tv100 Gazetesi Yazarı Özkan Tamirak'ın bugünkü (25.10.2022)''ABD'den gelen esrarengiz ismin çantasından bakın ne çıktı?'' başlıklı yazısı.

14 Ekim’de yayınlanan köşe yazımda ABD Terör Finansmanı ve Mali Suçlardan Sorumlu Bakan Yardımcısı Elizabeth Rosenberg’in, Türkiye’de banka yöneticileriyle bir görüşme yapacağını yazmıştım. Rosenberg geldi; bakın gündeminde ne vardı, bankalardan ne istedi…

Rosenberg geldi ve Türkiye’de bankaların üst düzey yöneticileri ve iş dünyasından isimlerle de buluştu. Tabii ki gündeminde Rusya ile Türkiye arasında süren ticari ilişkiler vardı.

Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’yı sıkıştırmak isteyen ABD, önce baskı yaparak Türk bankalarının Rusya’nın 2017’de kabul edilen yasa ile kurulan ulusal ödeme sistemi Mir’den çıkmasını sağladı.


GÖMÜLÜ İŞLEM YAPMAYIN

Elizabeth Rosenberg, bankaların ve kamu kuruluşlarının üst düzey yöneticileriyle bir takım toplantılar düzenledi. Toplantıda Rosenberg bankacılara şunları söylemiş, "Gömülü işlem yapmayın. Şirket açan Rus iş adamlarını iyi inceleyin. Örtülü ödeneklerden kaçının.” 

Rosenberg, Türkiye temaslarında real sektörün temsilcileriyle de bir araya gelmiş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Savcı ve doktorun yol verme kavgası bakın nasıl bitti? 27 Ocak 2023 | 5.670 Okunma Sahte alkol çetesini "WhatsApp" da kurtaramadı 20 Ocak 2023 | 96 Okunma Hâkim babayı komalık yapan neden bakın ne çıktı? 17 Ocak 2023 | 1.288 Okunma Oğlundan dayak yiyen bir hâkimin dramı! 13 Ocak 2023 | 1.833 Okunma Semra Güzel'i Yunan sınırında kim karşılayacaktı? 10 Ocak 2023 | 735 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar