Tersi ve yüzü

27 Aralık 2018 akşamı Halk TV’de Cüneyt Akman’ın Zamanın Ruhu programına çıkacaktım. Yapımcının odasında toplantı halindeyiz. Yapımcı yayında kullanacağı dialari...

27 Aralık 2018 akşamı Halk TV’de Cüneyt Akman’ın Zamanın Ruhu programına çıkacaktım. Yapımcının odasında toplantı halindeyiz. Yapımcı yayında kullanacağı dialari, fotoğrafları gösteriyor. Derken Adonis’li bir fotoğraf gözüme ilişiyor. Meğer Suriye ve Arap dünyası üzerine bir soru varmış. Ama fotoğraf 1980’lerden kalma. Paris’te UNESCO binasında Arap Birliği bürosunda çekilmiş. Siyah-beyaz. Adonis’te ve bende saç-sakal simsiyah. Yanımdaki telefonda epeyce fotoğraf var. Paris’te “Les Editeurs” adlı kahve-lokantada çekilmiş fotoğraflar. Doğal olarak masada şarap şişeleri var. Yapımcı, “Abi bunlar olmaz!” diyor. İçki şişeli, dolu içki kadehli görüntüler yasakmış laik Türkiye’de. Oysa en çok içki İslamcıcıların en bol olduğu yerlerde içilir. Süleyman Demirel hükümeti Ülker’i Yalvaç Lisesi’ne sürgüne gönderdiği zaman, bir bakkal dükkânının bütün raflarının konyak (kanyak) şişeleriyle dolu olduğunu görmüştüm. Yalvaç, mutaassıp, muhafazakâr bir ilçeydi güya!

***

Her dinde yasaklar, günahlar vardır: 10 yasak, 12 günah falan.
TEVRAT’ta 10 EMİR: 1. Allah’tan başka ilahların olmayacak. 2. Kendin için oyma put yapmayacaksın. 3. Allah’ın ismini boş yere anmayacaksın. 4. Cumartesi günü hiçbir iş yapmayacaksın. 5. Babana ve anana hürmet edeceksin. 6. Adam öldürmeyeceksin. 7. Zina etmeyeceksin. 8. Çalmayacaksın. 9. Yalan şahitliği yapmayacaksın. 10. Komşunun hiçbir şeyine göz dikmeyeceksin.

***

Kitaplarda yazdığına göre, hadislerde tamı tamına 12 adet büyük günahlar (kebair) var: 1. Allah’a ortak koşmak, 2. Haksız yere adam öldürmek, 3. İffetli, temiz bir kadına zina etti diye iftirada bulunmak, 4. Zina yapmak, 5. Düşman hücumu sırasında savaştan kaçmak, 6. Sihir ve büyü yapmak, 7. Yetim malı yemek, 8. Müslüman ana-babaya asi olmak, 9. Aileye karşı istikameti terk etmek, 10. Faiz yemek, 11. Hırsızlık yapmak, 12. İçki içmek.
Benim 12 üzerinden işlediğim bir tek günah (içki içmek) var.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cennet manzaraları 13 Ekim 2019 | 205 Okunma Barış harekâtı için Fetih suresi 11 Ekim 2019 | 574 Okunma Türban başörtüsü değildir 08 Ekim 2019 | 352 Okunma Metis Yayınevi’nin gafleti 06 Ekim 2019 | 59 Okunma Cumhurbaşkanı’nın hayal kırıklığı 04 Ekim 2019 | 241 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar