Geçmişe mazi yenmişe kuzu

“Geçmişe mazi yenmişe kuzu denir” derler ama geçmişin hesabını, kuzunun bedelini ödemeden temize çıkıp ortalıkta dolaşamazsın gardaş!

30 Haziran 2019 tarihli birkaç gazetede, Ali Babacan’ın kuracağı partinin adının “Özgürlük ve Hukuk Partisi olacağını; emekli Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘Mutlak otorite sürdürülebilir değildir’ ” buyurduğunu; AKP Grup Başkanı Naci Bostancı’nın “Sistemi rehabilite etmek gerekiyor” dediğini okuyunca, acaba bugünkü yazımın adını “Geçti Bor’un pazarı sür eşeğini Niğde’ye” koymak daha iyi olur mu, diye düşündüm. Ama parti kuracaklar arasında bir de stratejik körlüğün yazarı Ahmet Davutoğlu da var.

***

Bu acaip durumu Prof. Dr. Ahmet Mumcu’nun Türkler; Devlet ve Hukuk (Turhan Kitabevi) adlı kitabından bir alıntı yaparak örneklemek istiyorum.
“Aşağıda verdiğimiz olay çöküş nedenlerinden birini çok açık bir biçimde anlatmaktadır: Fazıl Ahmet Paşa ile zamanının şeyhülislamı Bursalı Esiri Mehmet Efendi birlikte padişahın (IV. Mehmet) huzurunda bulundukları sırada Köprülü Mehmet Paşa’dan bahis açılınca şeyhülislam:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kirlenen dil sorunu 23 Ağustos 2019 | 161 Okunma İktidarın dili - muhalefetin dili 20 Ağustos 2019 | 57 Okunma Tarih ve sınıf bilinci üzerine 18 Ağustos 2019 | 47 Okunma FETÖ ‘imam hatip’e karşıydı şantajı 16 Ağustos 2019 | 291 Okunma Ümmet Araptır, Arap Türk düşmanıdır 13 Ağustos 2019 | 538 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar