Yaptırımlar kıskacı ve Türkiye

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Akdeniz ülkeleri zirvesinde açıkça "Türkiye'nin Akdeniz Bölgesinde artık müttefik olmadığını ve herkesin ortak tavır alması gerektiğini" söyleyerek işe...

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Akdeniz ülkeleri zirvesinde açıkça "Türkiye'nin Akdeniz Bölgesinde artık müttefik olmadığını ve herkesin ortak tavır alması gerektiğini" söyleyerek işe başlamıştı.

Macron bir yandan "NATO'nun beyin ölümü gerçekleştiğini" ilan ederken diğer yandan AB olarak "Ortadoğu'da otonom bir askeri kapasite oluşturmalıyız. Avrupa Ortadoğu'da küçük hissedar olmaya devam edemez" biçiminde sözler sarf etmişti. Lübnan'da yaptığı bir konuşmada da, "Biz yapmazsak bu ülkelerde ortaya çıkacak boşluğu Türkiye, İran ve Suudi Arabistan doldurur" demişti. 

Türkiye'yi tahrik girişimleri!

Akdeniz'de Türkiye'ye karşı ilk kışkırtıcı eylem Fransa'dan geldi. Libya, Doğu Akdeniz ve Karabağ krizinde karşı kamplarda yer alan iki NATO ülkesi, 10 Haziran'da savaş gemileri arasında yaşanan bir olay nedeniyle fiziki olarak karşı karşıya gelmişlerdi.

Fransa'nın NATO'nun Sea Guardian misyonu çerçevesinde Akdeniz'de görev yapan Courbet isimli fırkateyni, Libya'ya uygulanan BM silah ambargosunu deldiğinden şüphelendiği Tanzanya bandıralı bir gemiyi denetlemek istedi. Ancak gemiye eşlik eden Türk savaş gemileri, Courbet'e yönelerek üç kez radar kilitlediler ve böylece denetleme yapmasına izin vermediler yalanını uydurdu.

Fransa'nın hem iddialarının hem tavrının sahte olduğu NATO bağlamında yapılan soruşturmayla ortaya çıkmıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Vatandaşın gündemiyle siyasetin gündemi! 02 Şubat 2021 | 257 Okunma HDP'yi kapatmamak! 29 Ocak 2021 | 297 Okunma "Mazlumun ahı indirir Şahı" 26 Ocak 2021 | 624 Okunma Milli güvenlik ya da ağır uyku! 22 Ocak 2021 | 183 Okunma İktidarların düşmana ihtiyacı vardır! 19 Ocak 2021 | 324 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar