Üniversiteler ve nepotizm

Eş, dost ve akraba kayırmacılığı nepotizm kavramıyla ifade edilir. Akraba kayırmacılığı en çok adalet duygusunu, objektifliği ve hakkaniyeti engeller. Adalet, M.Ö dördüncü yılda "herkese...

Eş, dost ve akraba kayırmacılığı nepotizm kavramıyla ifade edilir. Akraba kayırmacılığı en çok adalet duygusunu, objektifliği ve hakkaniyeti engeller.

Adalet, M.Ö dördüncü yılda "herkese hakkını vermektir" diye tanımlanmıştı. İşte herkese hakkını vermek yerine akrabaya hak etmediğini vermek nepotizmdir.

      "Bal tutan parmağını yalar" halk deyimi başkalarının hakkını akraba ya da eşe dosta peşkeş çekmeye gerekçe olamaz.

      Nepotizm, sübjektiflik, adil olmayan davranışın hiç girmemesi gereken kurumlar başında önce üniversiteler sonra da adalet ve güvenlik bürokrasisi gelir.  

Özellikle üniversiteler kayırmacılığın ve haksızlığın hiç olmaması gereken yerlerdir.

      Son zamanlarda üniversiteler rektörlerin eşine, oğluna, yakınına ve akrabalarına özel kadrolar oluşturarak yaptığı atamalarla gündeme gelmektedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şaka gibi gerçekler! 18 Eylül 2020 | 218 Okunma Kimlikler değil eylemler yargılanmalı! 15 Eylül 2020 | 212 Okunma İsrail merkezli Ortadoğu'nun inşası 11 Eylül 2020 | 2.050 Okunma Fransa'nın topyekûn saldırısı! 08 Eylül 2020 | 2.898 Okunma Önasya jeopolitiğinde tarih hızlandı 04 Eylül 2020 | 130 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar