Türkiye'ye yönelik örgütlü tehditler!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye'yi 'imparatorluk fantezisi' kurmakla suçlamıştı. AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, eski imparatorlukların dönmeye başladığı bir durumla karşı karşıya olunduğunu...

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye'yi 'imparatorluk fantezisi' kurmakla suçlamıştı. AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, eski imparatorlukların dönmeye başladığı bir durumla karşı karşıya olunduğunu şu cümlelerle ortaya koymuştu, "En azından üçü dönüyor. Rusya, Çin ve Türkiye. Bölgesel ve küresel yaklaşımlarla gelen geçmişin büyük imparatorlukları bizim için yeni bir ortam sunuyor. Türkiye, ortamımızı değiştiren unsurlardan biri" demişti.

Türkiye'nin Libya'yla vardığı mutabakat sonrasında İsrail'deki The Jerusalem Post gazetesi, Türkiye'nin Libya hamlesini "Osmanlı geri döndü!" başlığıyla vermişti.

İşgal ettiği Azerbaycan topraklarından başlattığı saldırı sırasında Ermenistan Başbakanı Paşinyan, "Avrupa jeopolitik durumu iyi değerlendirip bu duruma el koymazsa, Türkleri Viyana kapılarında görür" açıklamasını yaptı.

Türkiye'nin meşru çıkarlarını korumak için attığı bazı adımları Türkiye karşıtı odaklar imparatorluk hayali ya da Türklerin Viyana kapılarına dönüşü olarak değerlendirdikleri görülmektedir. Bu değerlendirmeler ABD'nin "yüzyılın anlaşması"nı ilan edip Arap ülkelerini Türkiye karşıtlığı konusunda resmen kullanmaya başlamasıyla yeni bir boyuta evrilmiştir. İsrail, Türkiye'nin Ortadoğu'da ve Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuktan doğan hak ve menfaatlerini korumaya matuf adımlarının ve artan gücünü, "saldırganlık" olarak değerlendirmektedir.

İsrail'in devlet televizyonu KAN'da yayımlanan bir programda, Arap ülkeleri için en büyük tehdidin Türkiye olduğu ileri sürülmüştür. Dahası Suudi Arabistan ordusunun eski subaylarından Hasan A-Shari, Arap ülkeleri için "Türkiye ilk tehdit durumuna gelmiştir. Ve İran ikinci tehdit konumuna düşmüştür" değerlendirmesini yapmıştı.

Edi Cohen, Lübnan asıllı Yahudi Siyonist, İsrail istihbaratının Arap dünyasındaki faaliyetlerinin görünen yüzünü temsil ediyor. Daha önce defalarca Arap dünyasıyla Türkiye arasını açmaya yönelik eylemlere imza atmıştı. Şimdilerde müttefikleri BAE, Bahreyn ve Suudi Arabistan gibi ülkelere "halklarınıza Türkiye'nin kirli yüzünü anlatın. Arap halkları hala Türkiye'yi seviyor. Halkınızla Türkiye arasına mesafe koyacak faaliyetler yapın. Türkiye'nin işgalci olduğunu onlara anlatın. Arap sokağındaki Türkiye sevgisini tamamen ortadan kaldırın. Arap halkları Türkiye'nin Suriye'de, Irak'ta Katar'da, Libya'da, Sudan'da işgalci olduğunu anlamalı. Bunu anlatacak ortak çalışmaları yapmalıyız. Halkı bu konuda eğitmeliyiz".

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Vatandaşın gündemiyle siyasetin gündemi! 02 Şubat 2021 | 257 Okunma HDP'yi kapatmamak! 29 Ocak 2021 | 297 Okunma "Mazlumun ahı indirir Şahı" 26 Ocak 2021 | 624 Okunma Milli güvenlik ya da ağır uyku! 22 Ocak 2021 | 183 Okunma İktidarların düşmana ihtiyacı vardır! 19 Ocak 2021 | 324 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar