Türkiye'nin jeopolitik kuşatılması

Müttefik ülkeler örtüşen, kesişen ya da çatışan çıkarlarına bağlı olarak ilişkilerini yürütürler. Bu bağlamda ABD'nin Ortadoğu'daki niyetleri, stratejileri ve çıkarları Türkiye'nin çıkarlarıyla yüzde yüz çatışmaktadır.

ABD için İslam demek "istikrarsızlık" unsuru demektir. ABD için İslam "yapısal olarak teröre uygun bir din" anlamına gelmektedir. Bu nedenle ABD çıkarlarına uygun bir "Ilımlı İslam" stratejisi izlemektedir.

ABD için İsrail demek Ortadoğu demektir. ABD için "Kudüs" İsrail'in "kadim başkentidir." "Golan Tepeleri İsrail toprağı" anlamına gelmektedir. İsrail'in insan hakkı/hukuku tanımamasını ABD İsrail'in "savunma hakkı" olarak görmektedir. Kısacası Ortadoğu'da ABD demek İsrail demektir.

ABD'nin Ortadoğu'daki stratejisi İsrail'in ihtiyaçlarına uygun güçsüz ve parçalanmış İslam ülkeleri oluşturmaya yöneliktir. Bu yüzden bölgedeki 23 İslam ülkesinin coğrafyasını, rejiminin ve sınırlarının değiştirilmesi için BOP stratejisini ve Arap Baharı ayaklanmalarını teşvik etmiştir.

Türkiye dahil Ortadoğu'daki ülkelerde meydana gelen her savaşın, terörist her saldırının, her darbenin ya arkasında ya da önünde ABD vardır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Vatandaşın gündemiyle siyasetin gündemi! 02 Şubat 2021 | 257 Okunma HDP'yi kapatmamak! 29 Ocak 2021 | 294 Okunma "Mazlumun ahı indirir Şahı" 26 Ocak 2021 | 624 Okunma Milli güvenlik ya da ağır uyku! 22 Ocak 2021 | 181 Okunma İktidarların düşmana ihtiyacı vardır! 19 Ocak 2021 | 324 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar