Türk/ABD ilişkilerinde kritik gelişmeler

S-400'lerin Türkiye'ye gelmesi, ABD'nin F-35'ler ile ilgili olarak Türkiye'yi fiilen saf dışı etmesi, amborgo tehditleri, ABD ile Suriye'nin kuzeyindeki güvenli bölge ihtilafı ciddi ve kritik gelişmelerdir. İdlip'te de durum giderek kritik bir hal...

S-400'lerin Türkiye'ye gelmesi, ABD'nin F-35'ler ile ilgili olarak Türkiye'yi fiilen saf dışı etmesi, amborgo tehditleri, ABD ile Suriye'nin kuzeyindeki güvenli bölge ihtilafı ciddi ve kritik gelişmelerdir. İdlip'te de durum giderek kritik bir hal almaktadır. Doğu Akdeniz'deki durum ise patlamaya hazır bir bomba gibi duruyor.

Türkiye ısrarla milli güvenliğini ve milli çıkarlarını AB/ABD ve İsrail'e karşı savunuyor. Olan bitenler hiç umulmadık bir zamanda ciddi sonuçlar doğuracak gelişmelere gebedir. Her zamankinden çok daha fazla dikkatli olmak gerekir!

Güvenli bölge operasyonu her an başlayabilir!

ABD'nin Temsilcisi James Jeffrey, "Türkiye ile güvenli bölge konusunda henüz bir anlaşma sağlanamadı" dedi. Jeffrey, YPG konusunda Türkiye'ye ihtar vererek "Bizimle birlikte savaşanların zarar görmemesi, herhangi bir tarafın saldırısına hedef olmaması konusunda taahhüdümüz sürüyor. Bu durum, Türkiye'yle ilgili endişelerimizi de kapsıyor" diyor.

Türk dışişleri yetkilisi "Görüşmelerin oyalamaya dönüşmesine izin veremeyeceğiz. Her türlü önlemi alabilecek kabiliyete sahibiz. Görüşmeler ilanihaye sürecek değil... Beklentilerimizin karşılanmadığını anladığımız an güvenli bölge konusunda gerekli adımları atacağız. Biz müttefiklerimizin teröristlerle işbirliği yapmasını istemiyoruz."

Türkiye'nin tavrını bildiği halde ABD'nin temsilcisi açıkca "Kaygıları dengelemeye çalışıyoruz. Bir taraf önemli bir yerel ortak, diğer taraf da NATO müttefiki" olduğunu söylüyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Asıl devlet ve millet sorunu budur! 17 Eylül 2019 | 2.411 Okunma Zor tercih 16 Eylül 2019 | 227 Okunma Yav he he... İsraf Yok! 10 Eylül 2019 | 4.238 Okunma "Başlarım sizin kürdistan davanıza" 09 Eylül 2019 | 4.967 Okunma Millilik yüzde elliyi kaldırmaz! 03 Eylül 2019 | 186 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar