Şam'ı muhatap almak ya da almamak!

Bir defa şu tespiti adam gibi yapmak zorundayız: O tespit şudur; Türkiye gerçekte Suriye'de Şam yönetimiyle aynı sonuçları arzu etmektedir. Bu sonuç da savaş sonrası Suriye'nin toprak bütünlüğünün...

Bir defa şu tespiti adam gibi yapmak zorundayız: O tespit şudur; Türkiye gerçekte Suriye'de Şam yönetimiyle aynı sonuçları arzu etmektedir. Bu sonuç da savaş sonrası Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanması, PYD gibi piyon örgütlerin özerklik alanları yaratmasının engellenmesi, İsrail'in Golan tepelerinden çekilmesi ve diğer küresel güçlerin Suriye'deki varlıklarının sona erdirilmesiyle ilgilidir.

Türkiye burnunun dibinde ABD'nin PYD üzerinden bölgeyi dizayn etmesine karşıdır, Suriye de doğal olarak kendi toprakları üzerinde böyle bir tasarrufa karşıdır.

PYD/PKK'ya ABD'nin verdiği binlerce TIR dolusu silah hem Suriye'yi hem Türkiye'yi rahatsız etmektedir.

ABD'nin Türkiye'nin güneyinde Suriye'nin kuzeyinde SDG'lilerden sınır gücü örgütlemesi, elektronik radar kurması ve yirmiye yakın üs inşa etmesinden ne Türkiye ne de Suriye memnundur.

İsrail'in Golan'daki varlığına hem Suriye hem de Türkiye karşıdır.

Suriye'nin zorunluluktan Rusya'ya verdiği imtiyazlardan memnun olduğunu söylemek de mümkün değildir. Türkiye de Rusya'nın bölgede bu denli belirleyici ve etkin olmasından mutlu değildir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Vatandaşın gündemiyle siyasetin gündemi! 02 Şubat 2021 | 261 Okunma HDP'yi kapatmamak! 29 Ocak 2021 | 297 Okunma "Mazlumun ahı indirir Şahı" 26 Ocak 2021 | 628 Okunma Milli güvenlik ya da ağır uyku! 22 Ocak 2021 | 185 Okunma İktidarların düşmana ihtiyacı vardır! 19 Ocak 2021 | 356 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar