Oyunda kalmak için oyuna gelmemek!

ABD'nin Ortadoğu'da kurguladığı büyük oyun gereği ABD'li stratejistler Türkiye'nin de içinde bulunduğu İslam jeopolitiğini "küresel sistemin ozon deliği" olarak ilan etti. Böylece eski sistemin ozon deliğini...

ABD'nin Ortadoğu'da kurguladığı büyük oyun gereği ABD'li stratejistler Türkiye'nin de içinde bulunduğu İslam jeopolitiğini "küresel sistemin ozon deliği" olarak ilan etti. Böylece eski sistemin ozon deliğini küresel sisteme eklemlemek amacıyla ABD bütün güçlerini harekete geçirdi.

Çok kısa bir süre içinde Libya'nın başından Kaddafi, Mısır'ın başından Hüsnü Mübarek, Irak'ın başından Saddam Hüseyin uzaklaştırıldı. Bölge ülkeleri iç savaş, kriz ve kaosla baş başa kaldı. Böylece İsrail'in başkenti olarak Kudüs tanındı. İşgal edilmiş olan Golan Tepelerinin İsrail tarafından ilhakı gerçekleştirildi.

İsrail'le birlikte ABD her türlü tehdit ve şantajı kullanarak Arap ülkelerini çok kısa sürede "Yüzyılın Anlaşması" stratejisinin savunucuları haline getirdiler.

ABD "İbrahimi Anlaşma" dediği yüzyılın anlaşmasına diğer ülkelerin de dahil olması için havuç/sopa stratejisini devreye sokmuştur.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye'ye yönelik örgütlü tehditler! 20 Ekim 2020 | 201 Okunma Hatay'da ormanı kim yaktı? 16 Ekim 2020 | 997 Okunma Sorunların yoğunluğu ve Kıbrıs 13 Ekim 2020 | 104 Okunma Macron ve Teopolitik strateji 09 Ekim 2020 | 126 Okunma Ermenistan'ın saldırganlığı! 06 Ekim 2020 | 224 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar