Kullanılmaya müsait olmak!

İnsanların birbirlerine bağımlı oldukları, bu nedenle de karşılıklı olarak birbirlerinden bir şeyler alıp verdikleri hep bilinir.Bu durum toplumsal yaşamın gereğidir, yadırganacak bir yanı da yoktur. Ancak...

İnsanların birbirlerine bağımlı oldukları, bu nedenle de karşılıklı olarak birbirlerinden bir şeyler alıp verdikleri hep bilinir.

Bu durum toplumsal yaşamın gereğidir, yadırganacak bir yanı da yoktur. Ancak alış verişe konu olan unsurlar arasındaki orantısızlık, durumu tartışılır kılmaktadır. Sözgelimi konfor sağlamak karşılığı olarak onurunu; ekmek elde etmek karşılığı olarak da erdemini ortaya koyanlar bunun sonuçta bir alış veriş olduğunu söyleyemezler.

Bu bir tarafın manen köleleşmesi karşılığında karşı tarafın belirli bir ödeme yapması anlamına gelir.

Onur, namus ve ahlâkı gibi soyut ve manevi değerlerini somut ve maddi değerler karşılığında gözden çıkaranlar, gerçekte insanlığını elden çıkarmış olurlar.

Faust'un Ruhu!

İşin tatmin sağlamak ya da ebedileşmek için onurundan vaz geçmeye hazır olanlarla ilgili bir yanı daha vardır. Buna Dr. Faust tavrı diyebiliriz. Bu, ebedileşmek ya da zevk almak için kendini öptürmeye kalkanların tavrıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Filistin İsrail'le birlikte kınadı! 15 Ekim 2019 | 3.204 Okunma İkinci Arap Baharı 11 Ekim 2019 | 383 Okunma Bu sistem dikiş tutmaz! 08 Ekim 2019 | 4.044 Okunma Dayanıksız binalar öldürür! 01 Ekim 2019 | 61 Okunma ​​​​​​​Dünya beşten büyük müdür? 30 Eylül 2019 | 3.178 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar