Ermenistan'ın saldırganlığı!

Azerbaycan'ın Kelbecer kenti işgal edildiğinde BMGK aldığı 822 nolu kararla "Ermenistan ordusundan işgale son verilmesini" istemişti. Ermenistan işgale son vermek bir yana aynen devam etti. Bunun üzerine BMGK 853 nolu kararı aldı....

Azerbaycan'ın Kelbecer kenti işgal edildiğinde BMGK aldığı 822 nolu kararla "Ermenistan ordusundan işgale son verilmesini" istemişti. Ermenistan işgale son vermek bir yana aynen devam etti. Bunun üzerine BMGK 853 nolu kararı aldı. Ermenistan BM kararını duymazlıktan gelerek istila ve işgaline devam etti. Bunun üzerine BMGK üçüncü olarak 874 Nolu kararı aldı. BM'nin hiçbir kararını dinlemeyen Ermenistan, son olarak Zengilan'ı işgal etti. BMGK aldığı 884 Nolu kararla Ermenistan güçlerinin işgal altındaki tüm topraklardan kayıtsız şartsız çekilmesi ve daha önce alınan kararların hayata geçirilmesini Ermenistan'dan istedi.

Ermenistan ne BMGK dinliyor ne de işgal altındaki topraklardan çekilme emaresi gösteriyordu. Aksine her fırsattan yararlanarak işgal altında tuttuğu Azerbaycan topraklarından saldırılarına devam ediyordu. Eş başkanlığını ABD/Rusya/Fransa'nın yaptığı MİNSK Grubu'nun tutumu da başlı başına bir faciaydı. Her Ermeni saldırısı sonrası MİNSK Grubu devreye girerek sorunun ateşkesle ve görüşmeler yoluyla çözülmesi gerektiğine vurgu yapıyordu. Böylece Azerbaycan'ın eli/kolu tutuluyor Ermenistanın saldırı ve işgallerine devam etmesi sağlanmış oluyordu.

Dahası Ermenistan'ın Soros kafalı, emperyalist destekli, Türk takıntılı Cumhurbaşkanı Paşinyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanına işgal ettikleri Azerbaycan topraklarından çekilmeyeceklerini yüzüne söylemişti. Öyle ki, Rus analist Wiladimir Jahin onun için "bir sabah duyabiliriz ki Paşinyan Ağrı Dağı'nı almaya kalkmış" diye yazmıştı. 2019 yılında Ermenistan Savunma Bakanı David Tonayan da, "Barış için toprak" formülünü reddederken "yeni topraklar için yeni savaşlara hazırlıklı" olacaklarından söz ediyordu.

Yeni toprak için yeni savaş hazırlığından söz eden Ermeni yöneticileri, otuz senelik işgali sona erdirmedikleri gibi birde Azerbaycan'ın Tovuz bölgesine saldırdılar. Ardından da diğer saldırılar geldi ve nihayet Azerbaycan ordusu harekete geçti.

Azerbaycan'ın Tovuz ili, iki ülke arasındaki Karabağ cephe hattının yaklaşık 200 km kuzeydeydi. Tovuz, Azerbaycan ve Türkiye`nin ortaklaşa gerçekleştirdiği ulaştırma ve enerji hatlarının güzergâhında bulunduğu için stratejik önemi vardı. Bu bölge aynı zamanda Azerbaycan'ın Gürcistan üzerinden Türkiye ve Avrupa'ya bağlantı noktası. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu ve Türkiye'ye doğalgaz sağlayan TANAP boru hattıyla Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattının geçtiği bir bölgenin seçilmesi rastlantı değildi. Saldırının amacı Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ulaşım/enerji/TANAP Boru Hattı'nın kopartılmasıydı.

Bu saldırı Azerbaycan ile Ermenistan arasında zaten olmayan ilişkileri iyice koparmıştır. Azerbaycan topraklarının yüzde yirmisini işgal etmiş, bir buçuk milyona yakın Azerbaycan Türkünü göçmen durumuna sokmuş, Hocalı katliamını gerçekleştirmiş olan Ermenistan saldırılarına aralıksız devam etti. Azerbaycan'ın yöneticileri ne BMGK ne MİNSK Grubu ne de Rusya'nın oyalama telkinlerinden bir sonuç alınamayacağını anlamıştı. İş başa düşmüştü. Ermenistan'ın son saldırısı üzerine Türkiye'nin de yardımıyla, topraklarından düşmanı çıkarmak, düşman saldırılarından halkını korumak ve göçmen halkının evlerine dönmesini sağlamak için Azerbaycan ordusu harekete geçti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Vatandaşın gündemiyle siyasetin gündemi! 02 Şubat 2021 | 257 Okunma HDP'yi kapatmamak! 29 Ocak 2021 | 297 Okunma "Mazlumun ahı indirir Şahı" 26 Ocak 2021 | 624 Okunma Milli güvenlik ya da ağır uyku! 22 Ocak 2021 | 183 Okunma İktidarların düşmana ihtiyacı vardır! 19 Ocak 2021 | 324 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar