Emperyalist yılanın kuyruğuna basmak!

Sarkozy döneminden bu yana Libya'daki istikrarı bozan hep Fransa olmuştur. General Hafter'i destekleyen ve silahlandıran ülkeler arasında Fransa daima başrolde olmuştur. Daha 2016 yılında Libya'da bir askeri helikopter...

Sarkozy döneminden bu yana Libya'daki istikrarı bozan hep Fransa olmuştur. General Hafter'i destekleyen ve silahlandıran ülkeler arasında Fransa daima başrolde olmuştur. Daha 2016 yılında Libya'da bir askeri helikopter düşürülmesi sonucu üç Fransız asker ölmüştü. Bunun üzerine Libya'nın meşru hükümeti 'Fransız askerlerinin varlığını Libya'nın egemenliğinin ihlali olarak' nitelendirmişti. Temmuz 2019'da Hafter'e bağlı güçler tarafından kullanılan bir üste, Fransız yapımı füzeler ele geçirilmişti.

Türkiye'nin geç de olsa Libya'da duruma müdahil olması, Fransa'nın oyununu bozmuştur. Bu yüzden  Fransa'nın yeni nesil Cumhurbaşkanı Macron, Tunus Cumhurbaşkanı'yla görüştükten sonra "Türkiye'nin Libya'da tehlikeli bir oyun oynadığını…Türkiye'nin Libya'da ilerlemesine izin vermeyeceğini' ifade ederek "Türkiye'ye sert tavrımız olacak" tehdidinde bulunuyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 29 Ocak'ta Yunan Başbakanı Kiryos Miçotakis ile yaptığı görüşmenin ardından, bölgeye Fransız savaş gemilerini göndermeyi teklif etmişti. Macron, Miçotakis ile düzenlediği ortak basın toplantısında "Fransa'nın Libya-Türkiye anlaşmasından üzüntü duyduğunu en net şekilde ifade ediyorum" demişti.

      Çok açıktır ki Türkiye, emperyalist yılanın Libya'da kuyruğuna basmıştır. Feveran, tehdit, şantaj ve blöfler bunun için yapılmaktadır. Cezayir'de tarihi soykırımcı Fransa, Türkiye'yi, Libya'ya yönelik silah ambargosunu delmekle ve Berlin'de üzerinde mutabık kalınan yol haritasındaki yükümlülüklerine uymamakla (!) suçluyor. Türkiye, kendisine yöneltilen iddiaları haklı olarak reddediyor ve Fransa'nın Libya politikasını "karanlık ve izah edilemez" olarak nitelendiriyor.

Bu söylemlerin ardından Akdeniz'de Fransız ve Türk donanmalarına ait iki gemi karşı karşıya geliyor. Fransa ve Türkiye arasındaki gerginlik NATO'ya intikal ediyor.

      Yunanistan Savunma Bakanı Panagiotopoulos, "Türkiye ile çatışmaya hazırız" diyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sözlere, "Haddini bil. Bilmezsen Türkiye'nin yapacağı şey bellidir" diyerek cevap veriyor. Bir taraftan Yunanistan diğer taraftan Hafter'in adamları İsrail'den Türkiye'ye karşı destek talep ediyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Üniversiteler ve nepotizm 14 Ağustos 2020 | 1.654 Okunma Akdeniz'de kötü senaryo gerçekleşti! 11 Ağustos 2020 | 4.384 Okunma Muhalefet parçalanırken iktidar toparlanıyor! 07 Ağustos 2020 | 2.826 Okunma Kadın, şiddet ve toplum 04 Ağustos 2020 | 99 Okunma Bir ihanet şebekesi 31 Temmuz 2020 | 442 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar