Ekonomiyi ABD'ye karşı korumak!

Soğuk Savaş dönemi stratejilerini ABD, uzun zaman önce çöpe atmış bulunmaktadır. ABD'ye göre iki kutuplu dünya sona erdi. Küreselleşme ve ona dayalı olarak tek küresel güç dönemi...

Soğuk Savaş dönemi stratejilerini ABD, uzun zaman önce çöpe atmış bulunmaktadır. ABD'ye göre iki kutuplu dünya sona erdi. Küreselleşme ve ona dayalı olarak tek küresel güç dönemi başladı.

Çin ve Rusya ile çok yönlü, karmaşık ve çok boyutlu ihtilaflarını ABD geçici bir süre ertelemiş durumdadır.

Her iki ülkenin de çevreden merkeze (Çin/İran ve Rusya jeopolitiği) doğru kuşatılması ABD'nin başvurduğu yeni stratejidir.

Kuşatma askerî usullerle değil ticaret yoluyla yapmaya çalışılmaktadır.

İki kutuplu dünyada silahlar izlendiğinde faile ulaşmak mümkündü. Günümüzün küresel dünyasında para/mal hareketleri izlendiğinde hem stratejinin ne olduğu hem de failin kim olduğu rahatça anlaşılır.

Afganistan, Irak, Suriye çatışmaları hem Soğuk Savaş dönemi alışkanlıklarından hem de zorunluluktan zuhur etmiş bulunmaktadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Golan Tepeleri'nde suç üstü yakalanmak 25 Mart 2019 | 3.786 Okunma Mağdur edalı mağrur iktidar! 22 Mart 2019 | 3.047 Okunma AB'nin Türkiye'yi dışlayan raporu 20 Mart 2019 | 4.523 Okunma Terör müşterisi olan maldır! 19 Mart 2019 | 4.653 Okunma Terörü İslam'a ihale, ters tepmiştir! 18 Mart 2019 | 4.869 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar