Ekonomiyi ABD'ye karşı korumak!

Soğuk Savaş dönemi stratejilerini ABD, uzun zaman önce çöpe atmış bulunmaktadır. ABD'ye göre iki kutuplu dünya sona erdi. Küreselleşme ve ona dayalı olarak tek küresel güç dönemi...

Soğuk Savaş dönemi stratejilerini ABD, uzun zaman önce çöpe atmış bulunmaktadır. ABD'ye göre iki kutuplu dünya sona erdi. Küreselleşme ve ona dayalı olarak tek küresel güç dönemi başladı.

Çin ve Rusya ile çok yönlü, karmaşık ve çok boyutlu ihtilaflarını ABD geçici bir süre ertelemiş durumdadır.

Her iki ülkenin de çevreden merkeze (Çin/İran ve Rusya jeopolitiği) doğru kuşatılması ABD'nin başvurduğu yeni stratejidir.

Kuşatma askerî usullerle değil ticaret yoluyla yapmaya çalışılmaktadır.

İki kutuplu dünyada silahlar izlendiğinde faile ulaşmak mümkündü. Günümüzün küresel dünyasında para/mal hareketleri izlendiğinde hem stratejinin ne olduğu hem de failin kim olduğu rahatça anlaşılır.

Afganistan, Irak, Suriye çatışmaları hem Soğuk Savaş dönemi alışkanlıklarından hem de zorunluluktan zuhur etmiş bulunmaktadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Karın doyurma ve itaat kültürü! 22 Mayıs 2019 | 342 Okunma Cinayet işlerken dahi, yargılanırken deli! 21 Mayıs 2019 | 656 Okunma Teröristbaşı yeniden "Sayın" olurken! 20 Mayıs 2019 | 1.475 Okunma Sukunet kazandıracaktır! 17 Mayıs 2019 | 244 Okunma "Güldüren İşkence" 15 Mayıs 2019 | 501 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar