Diktatörlerin adaleti

Kral I. Charles İngiltere'deki iç savaş sonrasında idam edilmişti. Galip gelen Roundheadlere sadık yagıçlar Charles'ı "ülkenin başına gelen tüm ihanetlerden, cinayetlerden, tecavüzlerden, kundaklamalardan, bozgunculuklardan...

Kral I. Charles İngiltere'deki iç savaş sonrasında idam edilmişti. Galip gelen Roundheadlere sadık yagıçlar Charles'ı "ülkenin başına gelen tüm ihanetlerden, cinayetlerden, tecavüzlerden, kundaklamalardan, bozgunculuklardan, perişanlıklardan, zararlardan ve fenalıklardan" suçlu bulmuşlardı.

Kral Charles iddianameyi hor görüp 'yargıçlarının ancak eşkıyalar kadar hükmü olduğunu' söylemişti.

Fransa'da ihtilal sonrası Kral XVI. Louis halk önünde "özgürlüğü...yok ederek tiranlığı...kurmak" amacını taşıdığı için yargılanmıştı.

Louis kendini uzun uzun savunmuştu.

Bu süreçte Marie Antoniette'ye yöneltilen suçlamalar arasında oğluna mastürbasyon yapmayı öğrettiği, iddiası dahi vardı.

Marie Antoniette, ensest suçlamalarını "Doğanın kendisi böylesi suçlamalara karşı cevap vermeyi bir anneye yasaklar" diyerek cevaplamıştı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yıpranan kurum ve toplum! 23 Şubat 2019 | 6 Okunma ABD'nin IŞİD'le kirli pazarlığı! 20 Şubat 2019 | 3.575 Okunma Sosyal ve siyasi çürüme! 19 Şubat 2019 | 141 Okunma Kapatmak için daha ne bekliyorsunuz? 18 Şubat 2019 | 3.243 Okunma Türküler yetim kaldı! 16 Şubat 2019 | 1.370 Okunma
TÜM YAZILARI