Arap ülkeleri ne diyor?

Siyasal İslamcı kesim, Kudüs'ün İsrail'in bölünmez başkenti olmasını, Batı Şeria'da İsraillilere ait yerleşim yerlerinin, Ürdün Vadisi'nin, Golan Tepeleri'nin vb. İsrail'in yasal mülkü olmasını öngören siyonist Yüzyılın Anlaşması planına Arap dünyasından büyük tepkiler bekliyordu.

Aksine bu plana Arap dünyasından tepki değil destek geldi.

Türkiye'de akıldan kopmuş, gerçeklerle ilişkisini kesmiş siyasal İslamcı kesim, Yüzyılın Anlaşması sonrası Arap/İslam Dünyasının takındığı tavırdan büyük hayal kırıklığı duymuştur.

Bu yazıda İslam ülkelerinden Türkiye, Kudüs, Filistin ve "Yüzyılın Anlaşması"yla ilgili görüşlerin ve söylenenlerin bir özetini yapacağız. Umarız bu ülkelerin gerçekleri hayal alışverişi yapan siyasi İslamcı cenahın durumu anlamalarına katkı sağlar.

Kuveyt'teki Al Rai Televizyonunda 19 Kasım 2017 tarihinde yapılan tartışmada yüzde yüz Arap ve Müslüman olan bir zat aynen şunları söylüyor: "İsrail'i yağma ve işgal oluşumu olarak tanımlamak doğru değildir. Bu argüman hem dini hem de siyasi olarak çürütülebilir...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD'nin "Birleşik Kürdistan Projesi" 25 Şubat 2020 | 2.648 Okunma İdlib'de savaş an meselesi mi? 21 Şubat 2020 | 598 Okunma ​​​​​​​Paradoksal ve konjonktürel siyaset dönemi! 18 Şubat 2020 | 206 Okunma Akıncı gibiler unutulmaya gelmez! 14 Şubat 2020 | 4.019 Okunma Asimetrik iş hayatı ve mobing! 11 Şubat 2020 | 303 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar