Akdeniz'de tarih hızlandı!

Türkiye ile Libya arasında imzalanan Münhasır Ekonomik Bölge Anlaşması, Akdeniz'de Yunanistan'ın tek yanlı olarak oynadığı oyunun kurallarını değiştirdi.

Türkiye/Libya anlaşması sonrası Yunanistan ve sürmekte olan Libya iç savaşının taraflarından Tobruk'taki Temsilciler Meclisi, Türkiye ve UMH arasındaki anlaşmayı kınamış ve ardından bu vesileyle Temsilciler Meclisi Yunanistan'la diplomatik ilişkiler başlatmış ve uluslararası tanınırlığı üzerine adım atma fırsatı bulmuştu.

Yunanistan, imzalanan anlaşmanın ardından Libya büyükelçisini sınır dışı etmiş ve BM'yi kınamaya çağırmıştı. Olayın ardından Tobruk'tan hem Halife Hafter hem de hükümetten temsilciler Yunanistan'la yüz yüze üst düzey diplomatik görüşmeler başlatmıştı.

Bölgede meydana gelen son gelişmeler Yunanistan'ı ciddi biçimde rahatsız etmiştir. Yunanistan Türkiye'nin Libya hamlesine karşı arayışlar içine girmiştir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Üniversiteler ve nepotizm 14 Ağustos 2020 | 1.657 Okunma Akdeniz'de kötü senaryo gerçekleşti! 11 Ağustos 2020 | 4.384 Okunma Muhalefet parçalanırken iktidar toparlanıyor! 07 Ağustos 2020 | 2.826 Okunma Kadın, şiddet ve toplum 04 Ağustos 2020 | 99 Okunma Bir ihanet şebekesi 31 Temmuz 2020 | 442 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar