ABD'yi ABD yapan budur!

ABD'de yasalar Başkan dahil herkesten büyüktür. Yasa karşısında başkan dahil herkes çırıl çıplaktır. İdarenin her türlü tasarrufu yargının denetimine tabidir. Devletin tepesi dahil herkese kurallar...

ABD'de yasalar Başkan dahil herkesten büyüktür. Yasa karşısında başkan dahil herkes çırıl çıplaktır. İdarenin her türlü tasarrufu yargının denetimine tabidir. Devletin tepesi dahil herkese kurallar acımasız bir şekilde uygulanır.

ABD'yi küresel güç yapan belki de böyle bir sisteminin varlığıdır.

İstifa etmek zorunda kalan ilk başkan!

1972 yılında ABD'de bir grup,  Demokrat Partinin Merkezi konumundaki büroya, girerken yakalanırlar. O dönemin başkanı Nixon, Cumhuriyetçi Partilidir. Polis yakalananların Cumhuriyetçi parti ile yakın diyalog içinde bulundukları ve Demokrat Partinin konuşmalarını dinlemek için bürolarına mikrofon koymaya çalıştıklarını ortaya çıkarır.

Adalet bakanı Richardson  olayı soruşturmak için Savcı Archibald Cox'u görevlendirir. Savcının yaptığı incelemeler sonucunda, olayın Beyaz Sarayla ilgili olduğu ortaya çıkar.  Bunun üzerine beyaz saraydaki, başkanın konuşmalarının kaydedildiği bant kayıtlarını talep eder.

Bunun üzerine dönemin başkanı Nixon, adalet bakanından Savcının görevden alınmasını ister. Ancak adalet bakanı Richardson bu talebi reddeder ve savcıyı görevden almaz. Bunun üzerine bakan Richardson, Başkan Nixon tarafından görevden alınır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Vatandaşın gündemiyle siyasetin gündemi! 02 Şubat 2021 | 261 Okunma HDP'yi kapatmamak! 29 Ocak 2021 | 297 Okunma "Mazlumun ahı indirir Şahı" 26 Ocak 2021 | 628 Okunma Milli güvenlik ya da ağır uyku! 22 Ocak 2021 | 185 Okunma İktidarların düşmana ihtiyacı vardır! 19 Ocak 2021 | 356 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar