ABD'ye ve Rusya'ya olan güven!

Kimi zaman zorunluluktan kimi zaman gaflet ve ihanetten olmak üzere iktidarlar, Türkiye'nin dostuna düşman, düşmanına dost muamelesi yapmaktadır...

Birinci Dünya Savaşı sırasında "denize düşen yılana sarılır" diyerek Almanya'yı dost ilan edip peşine takılanlar, Soğuk savaş sırasında ABD'nin, bu günlerde de Rusya'nın dostluğuna yatırım yapanlar yanılmaktadır.

İlişki kuran güçler arasında denge yoksa ilişki tek yanlı işlemek zorundadır.

İsmet İnönü, 1960'lı yılların sonuna doğru, Amerika ile aramız açılınca şöyle demişti: "Büyük devletlerle ilişki kurmak, ayı ile yatağa girmeye benzer!"

Böyle bir ilişkide kimin kimi bereleyeceği bellidir.

Büyük devletin adının Düveli Muazzam, ABD, Rusya olması fark etmez. Varlığı ve istiklali öz kaynaklara, milli güce ve öz üretim kapasitesine dayanmayan iktidarlar büyük güçlerin maşası olmak kaderinden kurtulamazlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye'nin jeopolitik kuşatılması 22 Temmuz 2019 | 60 Okunma Kıbrıs'ta sondaj krizi ve Türkiye! 16 Temmuz 2019 | 713 Okunma Siyasi çıkar için ümmet bölmek! 15 Temmuz 2019 | 415 Okunma Ergenekon davasının aslı neydi? 09 Temmuz 2019 | 571 Okunma Parti devleti ve Cumhurbaşkanlığı! 08 Temmuz 2019 | 705 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar