ABD'nin küstahlığı hiç bitmiyor!

Türkiye'ye yönelik küstah ifadeler ve Türkiye'nin iç işlerine müdahale, ABD'de altmış yıllık gelenektir. Kıbrıs'ta, Türk soylulara karşı işlenen katliamlar dolayısıyla Türkiye'nin...

Türkiye'ye yönelik küstah ifadeler ve Türkiye'nin iç işlerine müdahale, ABD'de altmış yıllık gelenektir. Kıbrıs'ta, Türk soylulara karşı işlenen katliamlar dolayısıyla Türkiye'nin Kıbrıs'a müdahalesi gündeme gelince ABD Başkanı Johnson'un mektubu gündeme düşmüştü. Üslupsuz, saygısız ve küstah mektup ABD Başkanı Johnson tarafından İsmet Paşa'ya yönelik olarak yazılmıştı. Paşa buna "yeni bir dünya kurulur Türkiye'de yerini alır diyerek" cevap verilmişti.

      Türkiye'nin malum gelişmeler üzerine Suriye'ye yönelik askeri operasyon yapacağı ortaya çıkınca, ABD'nin başkanı Trump, küstah, diplomatik nezaketten uzak ve saygısız bir mektubu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik olarak yazmıştı.

      Bununla da kalmayarak şu sözler de Trump tarafından söylenmişti: Türkiye'yi olası operasyonda limitleri aşması halinde "Türkiye ekonomisini tamamen yıkarım, yok ederim (ki daha önce yaptım)".

      Joe Biden yıllar önce, "Türkiye'nin etrafını ateş çemberine çeviririz" tehdidinde bulunmuştu.

Geçtiğimiz ocak ayında Rand Co., "Türkiye'nin milliyetçi eğilimi" başlıklı bir raporu yayınlanmıştı. Raporun 'Türkiye-ABD ilişkilerinde kalıcı yıkımın önüne geçmek' amacıyla hazırlandığı ifade edilmişti. Bu raporda uzmanlar, Washington'a 'Türkiye'de ABD dostu muhalefet oluşturma" çağrısında bulunmuştu.

Bu raporda Türk Hükümeti 'ekonomik kalkınma odaklı politikadan milliyetçilik ve etnisite temelli çatışma odaklı politikalara' yönelmekle suçlanıyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Vatandaşın gündemiyle siyasetin gündemi! 02 Şubat 2021 | 257 Okunma HDP'yi kapatmamak! 29 Ocak 2021 | 297 Okunma "Mazlumun ahı indirir Şahı" 26 Ocak 2021 | 624 Okunma Milli güvenlik ya da ağır uyku! 22 Ocak 2021 | 183 Okunma İktidarların düşmana ihtiyacı vardır! 19 Ocak 2021 | 324 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar