ABD'nin IŞİD'le kirli pazarlığı!

Suriye konulu, Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi'nin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Ruhani açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ne İdlib'de ne de Suriye'nin başka bölgelerinde yeni insani...

Suriye konulu, Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi'nin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Ruhani açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ne İdlib'de ne de Suriye'nin başka bölgelerinde yeni insani krizlerin, yeni dramların yaşanmasını istemiyoruz. Suriye'de çözüm umudu hiç bu kadar filizlenmemişti" dedi.

Putin ise "Suriye'de normalleşme sürecine ulaşabilmek için çalışıyoruz. Bugün Suriye krizinin çözümüyle ilgili önemli çalışma alanları belirledik. Astana iş birliğimizi pekiştirmeliyiz. Suriye'de terörle mücadele ve insani durumun iyileştirmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz... Anayasa Komitesi listesi neredeyse tamamlandı. Sadece Suriyeliler kendi geleceğini belirlemeli. Bunun alternatifi yok".

Ruhani de, "Müsaade edelim ki Suriye halkı kendi ülkelerinin geleceğine kendileri karar versin. Suriye tek millete aittir. Suriye'nin toprak bütünlüğüne hepimiz tarafından saygı duyuluyor. Komşu ülkelerin güvenliği de korunmalı... Suriye'de çözüm askerî olarak değil siyasi olarak mümkün. Türkiye'nin güvenliğine önem vermeliyiz" açıklamasını yapmıştı.

Üç bölge ülkesinin Suriye'de devam eden çatışmaları sona erdirme kararlılığı ABD'yi ciddi biçimde rahatsız etmektedir. ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey, Washington'u Suriye'de devre dışı bıraktığı için "Artık Astana'nın fişini çekme vakti" demişti.

Jeffrey'nin bu açıklamasından sonra Trump'ın ABD'nin Suriye'den çekileceğine yönelik açıklaması taktik bir oyundu. Türkiye'ye "Çekiliyoruz" mesajı vererek, TSK'nın harekâtı geciktirildi ve böylece PYD'nin mevzilerinin daha da güçlendirilmesi sağlandı. 'Çekildik, çekiliyoruz' söylemleri ardından bölgeye 600 ABD askerinin nakli sağlandı. PYD'ye silah ve mühimmat takviyesi yapıldı.

ABD'nin Suriye'den çekilme kararını alması, TSK'nın operasyon için hazırlıklarını tamamlamasının ardından gelmiştir. Türkiye'nin Fırat'ın doğusu konusundaki kararlılığı Trump'ın "çekilme" kararının acele açıklamasına neden olmuştur. ABD'nin bu çekilme kararından birçok ülke rahatsız olmuştur. Bunların başında İsrail gelmektedir. Suudi Arabistan, Mısır, BAE gibi iş birlikçi ülkeler de ABD'nin Suriye'den çekilmesinden büyük rahatsızlık duyduğunu ortaya koymuşlardır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kaybetme duygusunu kaybetmek! 26 Mart 2019 | 3.816 Okunma Golan Tepeleri'nde suç üstü yakalanmak 25 Mart 2019 | 3.823 Okunma Mağdur edalı mağrur iktidar! 22 Mart 2019 | 3.049 Okunma AB'nin Türkiye'yi dışlayan raporu 20 Mart 2019 | 4.524 Okunma Terör müşterisi olan maldır! 19 Mart 2019 | 4.653 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar