ABD'nin "Birleşik Kürdistan Projesi"

İkibinli yılların başında Kuzey Irak'ta Talabani, Barzani ve Öcalan arasında büyük ihtilaf vardı. ABD'nin Irak'a müdahalesi, Talabani, Barzani ve Öcalan arasındaki anlaşmazlıkların sadeleştirilmesiyle sona erdi....

ABD ilk önce bir türlü ikna edemediği terörist başı Öcalan'ı Kenya'dan Türkiye'ye teslim ederek devreden çıkardı. Daha sonra Talabani ve Barzani arasında vuku bulan çatışma ve ihtilaflar da Türkiye'nin de araya girmesiyle engellenmiş oldu.

Böylece Irak'ın kuzeyinde "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi" Saddam'ın uçaklarına karşı yasak bölge ilan edilerek ABD'nin himayesinde kurulmuş oldu.

Aynı durumun Suriye'nin kuzeyinde tekrarı niçin olmasındı. ABD için Suriye'nin kuzeyinde İsrail'le iltisaklı devlet kurmak için üç önemli engel vardı. Bunlardan birincisi Türkiye, ikincisi de İran ve üçüncüsü de Rusya'ydı. Rusya, Suriye'nin nüfuz alanlarına ayrılmasıyla devre dışı bırakıldı. İran'ın bölgedeki milis güçleri İsrail'le birlikte vurularak etkisizleştirildi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Virüsün verdiği ders! 27 Mart 2020 | 1.721 Okunma İnsanlığın koronayla sınavı! 24 Mart 2020 | 1.907 Okunma İnsanlık düşmanı çeteler! 20 Mart 2020 | 214 Okunma ​​​​​​​Yaşananlardan herkes ders almalıdır! 17 Mart 2020 | 1.991 Okunma Corona ya da körü körüne siyaset! 13 Mart 2020 | 153 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar