ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Türkiye/Suriye ortak hareketi

Terör örgütü PYD, ABD desteğinde Cezire Kantonu 21 Ocak 2014'te,  Kobani Kantonu 27 Ocak 2014'te ve Afrin Kantonu 29 Ocak 2014'te ilan ettiğinde AKP iktidarı olanı biteni yalnızca seyretmişti .

Özcan Yeniçeri
Özcan Yeniçeri Yeniçağ Gazetesi
19 Ocak 2018 | 451

Terör örgütü PYD, ABD desteğinde Cezire Kantonu 21 Ocak 2014'te,  Kobani Kantonu 27 Ocak 2014'te ve Afrin Kantonu 29 Ocak 2014'te ilan ettiğinde AKP iktidarı olanı biteni yalnızca seyretmişti. Hatta AKP iktidarı Kobani olayları sırasında Peşmerge'yi Türkiye üzerinden geçirerek PYD'ye yardım yapmıştı. Daha da kötüsü Süleyman Şah Türbesi'ni bölgeden taşıyarak PYD'yi hem cesaretlendirmiş hem de önünü açmıştı.

AKP iktidarı, bugünü dünden göremeyen stratejik bir körlük içinde hareket etmişti. Suriye'nin kuzeyinde PYD'nin devletleşmesini de AKP iktidarının Esed takıntısı kolaylaştırmıştır. Gelinen aşamada ABD'nin okyanus ötesinden gelerek Türkiye'nin sınırında devletçikler oluşturması AKP'nin Esed takıntısını terk etmesini zorunlu kılmaktadır. Ortaya çıkan tehdit hem Türkiye hem İran hem de Suriye için ortaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Esed" ile ilgili görüşlerini yeni duruma göre değiştirerek Rusya'yı Türkiye'nin operasyonu konusunda ikna edebilir.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER