Yunanistan F-35’leri Türkiye’den uzakta tutacak

Souda, Andravida ve Araxos...Bunlar, Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin ABD’den, F-35 savaş uçaklarının konuşlandırmak için altyapısının uygunluğunun kontrol edilmesini istediği hava üslerinin adları.Teknik bir bilgi...

Souda, Andravida ve Araxos...

Bunlar, Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin ABD’den, F-35 savaş uçaklarının konuşlandırmak için altyapısının uygunluğunun kontrol edilmesini istediği hava üslerinin adları.

Teknik bir bilgi ama, F-35’e sahip olan her ülke, bu uçakların konuşlanacağı bir askeri üsse sahip olmalı.

Türkiye eğer programdan çıkarılmasaydı satın aldığı F-35’leri öncelikle Malatya’da konuşlandıracaktı, askeri üssün altyapısı da buna göre tekrar düzenlenmişti.

Girit’teki Souda Üssü’nü zaten biliyoruz ama alternatif olarak belirlenen diğer iki yer ilginç.

İkisi de Yunanistan’ın batısında, İon denizi ve ardında İtalya olan üsler.

Fransa’dan aldığı Rafale savaş uçaklarını İzmir’in paralelindeki Tanagra Üssü’ne yerleştiren Yunanistan’ın F-35’ler için Ege’nin uzağında üsler bakması ilginç.

Bu kararın Türkiye’nin S-400 hava savunma sisteminden duyulan endişe başta olmak üzere çeşitli sebepleri olabilir, bunu zaman içerisinde göreceğiz.

Fakat mutlak görmemiz gereken bir olgu daha var, o da Washington’ın, Başbakan Miçotakis’in, 2023 yılında yapılacak seçimleri kazanması için elinden geleni yaptığı gerçeği.

Beyaz Saray, Miçotakis, F-35’leri propaganda malzemesi yapabilmesi için, eşi benzeri olmayan hızda bir onay süreci işletme kararı almış, bunu da Yunan medyası yazdı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dostum Yorgo’nun Dumlupınar seçimi 28 Eylül 2022 | 202 Okunma Nobel Barış Ödülü Türkiye’ye gelir mi? 25 Eylül 2022 | 72 Okunma Yunanlılarla Türkler barışabilir mi? 23 Eylül 2022 | 58 Okunma Türkiye’nin başına Rum çorabı örüyorlar 21 Eylül 2022 | 457 Okunma Türkiye’ye vize kilidi atmak 18 Eylül 2022 | 141 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar