ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Tepki göstermekle haklı ama

Berrak Tüzünataç’ın bir ödül töreninde giydiği kıyafet “davetkâr” olarak tanımlandı bir kurumun sosyal medya hesabında .

Özay Şendir
Özay Şendir Milliyet Gazetesi
21 Şubat 2018 | 9.9 K

Berrak Tüzünataç’ın bir ödül töreninde giydiği kıyafet “davetkâr” olarak tanımlandı bir kurumun sosyal medya hesabında. Ardından küçük çaplı bir kıyamet koptu, Tüzünataç tepki gösterdi, “davetkâr” tanımlamasını içeren tweet kaldırıldı. Türk Dil Kurumu, davetkâr kelimesini, hem çağıran, davet eden hem de çekici, cazibeli olarak tanımlıyor. O tanımlama kötü niyetle kullanılmamış olabilir ama burası, “Dişi köpek kuyruk sallamazsa erkek köpek peşinden gitmez” diye cümlelerin kurulduğu bir ülke.

Daha beteri, erkeklerin bir kadının kıyafetine bakarak “Bunun canı seks istiyor”, “Aranıyor bu hatun” gibi hükümlere varıp sonra da harekete geçebildikleri bir ülke. O yüzden “davetkâr” lafına Tüzünataç’ın tepki göstermesi son derece normal. Eğer söz konusu kurum, o mesajı silmek yerine TDK sözlüğünde yazan anlamla cevap verme başarısını gösterseydi, kriz büyümeyecek, GQ Türkiye Yılın Erkekleri Ödül Töreni de gölgede kalmayacaktı.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER