Von Der Leyen AB'nin Türkiye politikası

751 milletvekilinden 383’ü onu seçtiler. En az 274 oy alması gerekiyordu. 9 oy fazla aldı. Bu seçim sonucunu eleştiren ve az bulanlar sanırım bir gerçeğin farkına varmamışlar.

Artık eski Avrupa Parlamentosu yok. Yeni Avrupa Parlamentosu’nda çoğunluğu sağlamak her zaman zor olacak. Onun için 383 oy bir başarı olarak yorumlanabilir. Sonuçta AB’ye sahip çıkan ve Avrupa’ya sahip çıkan Hristiyan demokratlar, sosyal demokratlar, liberaller ve diğer gruplardan bazı milletvekilleri von der Leyen’i seçtiler. Almanya’nın AB’deki ilk Komisyon Başkanını Alman sosyal demokrat milletvekillerinin seçmemesi büyük bir hataydı. Ama sorun olmadı. 

Avrupa Parlamentosu’ndaki aşırı sağ ve aşırı solcular ise bizi şaşırtmayan bir ittifak oluşturmuşçasına von der Leyen’i seçmediler. AB karşıtı ve Avrupa ile sorunlu bu milletvekillerinin von der Leyen’i seçmemesi bekleniyordu. Yeşiller ise von der Leyen’i seçmeyeceklerini açıklasalar da “reel politikacı” Yeşiller eminim onu seçtiler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ALMANYA'DA YAKINDA ERKEN SEÇİM Mİ VAR? 10 Ağustos 2019 | 24 Okunma AB, YANLIŞ KIBRIS POLİTİKASINA SON VERMELİ 07 Ağustos 2019 | 44 Okunma İskoçlar ve İrlandalılar için Boris Johnson yeni bir şans mı? 02 Ağustos 2019 | 57 Okunma "İstenmeyen göçmenler" olmasa ekonominin hali ne olurdu? 01 Ağustos 2019 | 277 Okunma Osmanlı torunu Boris Johnson'un işi çok zor 26 Temmuz 2019 | 67 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar