Liderlerin Avrupası ve yeni yüzler

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde her siyasi grup bir aday ile seçime katıldı. Bu adaylardan hangisi en çok oyu alırsa o AB Komisyonu Başkanı olacaktı.

AB Liderler Zirvesi bu planı onaylamış olduğu için herkes buna inanmıştı. Her ne kadar AB genelinde seçmenlerin büyük bir çoğunluğu bu adaylar konusunu pek fark etmediyse de bilinçli seçmenler oylarını bu kritere göre verdiler. Seçimler sonunda Hristiyan demokratların adayı Manfred Weber beklendiği gibi kazanan aday oldu. Manfred Weber, AB Komisyonu Başkanı olma rüyasını görmeye başladığında AB Liderleri çoktan fikirlerini değiştirmişlerdi. 

Manfred Weber tecrübesiz olduğu için istenmiyordu. Ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un başka planları vardı. Weber ise bu planlarda yoktu. Angelika Merkel ise Weber’i desteklese de artık AB’nin güçlü şansölyesi değildi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Von Der Leyen AB'nin Türkiye politikası 19 Temmuz 2019 | 72 Okunma "15 Temmuz" ve Avrupa'nın "çifte standardı" 17 Temmuz 2019 | 27 Okunma Bir Alman, bir Fransız, bir Belçikalı ve bir İtalyan "eski tas- eski hamam" 12 Temmuz 2019 | 80 Okunma Kaptan Rackete, Salvini ve mültecileri istemeyen Avrupa 10 Temmuz 2019 | 44 Okunma Liderlerin Avrupası ve yeni yüzler 05 Temmuz 2019 | 27 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar