Liderlerin Avrupası ve yeni yüzler

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde her siyasi grup bir aday ile seçime katıldı. Bu adaylardan hangisi en çok oyu alırsa o AB Komisyonu Başkanı olacaktı.

AB Liderler Zirvesi bu planı onaylamış olduğu için herkes buna inanmıştı. Her ne kadar AB genelinde seçmenlerin büyük bir çoğunluğu bu adaylar konusunu pek fark etmediyse de bilinçli seçmenler oylarını bu kritere göre verdiler. Seçimler sonunda Hristiyan demokratların adayı Manfred Weber beklendiği gibi kazanan aday oldu. Manfred Weber, AB Komisyonu Başkanı olma rüyasını görmeye başladığında AB Liderleri çoktan fikirlerini değiştirmişlerdi. 

Manfred Weber tecrübesiz olduğu için istenmiyordu. Ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un başka planları vardı. Weber ise bu planlarda yoktu. Angelika Merkel ise Weber’i desteklese de artık AB’nin güçlü şansölyesi değildi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AVRUPA'NIN DESTEKLEMESİ GEREKEN "BARIŞ PINARI HAREKATI" 11 Ekim 2019 | 72 Okunma AMERİKALI PROVOKATÖRLER EN BAŞTA ABD'YE ZARAR VERİYORLAR 09 Ekim 2019 | 31 Okunma Avusturya'da seçmenler muhafazakar hükümet istiyor 02 Ekim 2019 | 22 Okunma TÜRKİYE'NİN ONURU: ARA GÜLER 28 Eylül 2019 | 49 Okunma ALMANYA'DA SPD'NİN GELECEĞİ HEPİMİZİ İLGİLENDİRİYOR 21 Eylül 2019 | 45 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar