"İstenmeyen göçmenler" olmasa ekonominin hali ne olurdu?

Her geçen gün iletişim teknolojilerinin etkisiyle globalleşen dünyada, ilgi çekici bir fenomen olarak göçmen ve sığınmacı karşıtlığının da globalleşmeye bir tepki verirmişçesine arttığını görmekteyiz.

Göçmen ve sığınmacılara yönelik karşıt tutumlar neredeyse tüm dünyada artış göstermekte. Avrupa için Suriye’deki iç savaşın neden olduğu göçmen krizi bu tepkiselliğin bir gerekçesi denilebilir, lakin dünya genelinde de böyle bir eğilim globalleşmeye bir tepki olarak ortaya çıkmış görünmekte.

Amerika örneğine baktığımız zaman, Meksikalı yasadışı göçmenlere yönelik bir karşıtlığın var olduğunu görüyoruz. Ayrıca göçmen karşıtlığının, genel bir yabancı düşmanlığı boyutunun ve Müslümanlara yönelik olarak da bir İslamofobi boyutunun var olduğu da yadsınamaz.

Çoğu zaman göçmenlere ve sığınmacılara karşı olanların argümanlarının, “göçmenlerin ve sığınmacıların yerli halkın ekonomik refahına zarar verdikleri ve suç oranlarının artışında etki gösterdikleri” şeklinde iddialar olduğunu görmekteyiz. Ancak aslında “Gerçekten öyle mi?” diye sormak gerektiği inancındayım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ALMANYA'DA SPD'NİN GELECEĞİ HEPİMİZİ İLGİLENDİRİYOR 21 Eylül 2019 | 12 Okunma AVRUPA, DİYARBAKIR'DAKİ ANNELERİN ÇAĞRISINI DUYMALI 18 Eylül 2019 | 28 Okunma YENİ AB KOMİSYONU 13 Eylül 2019 | 145 Okunma TÜRKİYE, SIĞINMACILARI AVRUPA'YA YOLLAMAK ZORUNDA KALABİLİR 11 Eylül 2019 | 89 Okunma AVRUPA, KÜRT ANNELERİN SESİNİ NE ZAMAN DUYACAK? 06 Eylül 2019 | 71 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar