Almanya'da AfD gerçeği

Geçtiğimiz pazar günü Almanya’nın doğusunda iki eyalette Eyalet Meclisi seçimleri yapıldı. Eyaletlerden biri SPD ve Sol Parti’nin uzun yıllardır güçlü olduğu Brandenburg Eyaleti ve diğeri ise CDU’nun çok güçlü olduğu Sachsen Eyaleti’ydi.

Her iki eyalette geçmişte Doğu Almanya’nın (Alman Demokratik Cumhuriyeti-DDR) komünist partisi SED’nin en güçlü tabana sahip olduğu eyaletlerdi. İki Almanya birleştikten sonra da Brandenburg bu geleneği Sol Parti ve SPD gibi partileri destekleyerek sürdürdü. Sachsen’de ise CDU hep güçlü oldu. AfD ortaya çıktıktan sonra bu partiye paralel olarak PEGİDA Hareketi’nin en popüler olduğu eyalet olan Sachsen, Almanya’da en militan aşırı sağ hareketlerin bir tür merkezi haline geldi. Buna rağmen CDU, 2014 yılında yapılan seçimlerde yüzde 39,4 oy alarak birinci parti oldu ve SPD ile bir koalisyon hükümeti kurdu. Şimdi yüzde 7,3 oy kaybı ile ancak yüzde 32,1 oy oranı olan CDU’nun SPD ile bu koalisyonu artık mümkün değil. Brandenburg’ta ise SPD, Sol Parti ile bir koalisyon hükümetine sahipti. Pazar günü yapılan seçimlerin sonunda bu koalisyon için de artık şans kalmadı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ALMANYA'DA SPD'NİN GELECEĞİ HEPİMİZİ İLGİLENDİRİYOR 21 Eylül 2019 | 41 Okunma AVRUPA, DİYARBAKIR'DAKİ ANNELERİN ÇAĞRISINI DUYMALI 18 Eylül 2019 | 28 Okunma YENİ AB KOMİSYONU 13 Eylül 2019 | 145 Okunma TÜRKİYE, SIĞINMACILARI AVRUPA'YA YOLLAMAK ZORUNDA KALABİLİR 11 Eylül 2019 | 89 Okunma AVRUPA, KÜRT ANNELERİN SESİNİ NE ZAMAN DUYACAK? 06 Eylül 2019 | 71 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar