Zellet-ül-kâri, yanlış okumak

Namazı bozanlardan birisi de Zellet-ül-kâri yani yanlış okumaktır. Sual: Namazı bozanlardan birisinin de zellet-ül-kâri olduğu kitaplarda yazılıdır. Zellet-ül-kâri ne demektir, nerelerde ve nasıl...

Namazı bozanlardan birisi de Zellet-ül-kâri yani yanlış okumaktır.
 
Sual: Namazı bozanlardan birisinin de zellet-ül-kâri olduğu kitaplarda yazılıdır. Zellet-ül-kâri ne demektir, nerelerde ve nasıl olur?
Cevap: Namazı bozanlardan birisi de Zellet-ül-kâri yani yanlış okumaktır. Yanlış okumaktaki hata, dört şekilde olabilir:
Birinci şekli; irâbda hatadır ki, harekelerde ve sükunda olur. Mesela şeddeyi hafif okumak veya medleri yani uzatılacakları kısa okumak yahut bunların aksini yapmaktır.
İkinci şekildeki hata ise harflerde olur. Harfin yerini değiştirmek veya kelimeye harf ilave etmek yahut harf azaltmaktır veya harfi ileri geri almaktır.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Allahın ipine sarılmak 23 Ağustos 2019 | 18 Okunma “Ümmetim, yetmişüç fırkaya ayrılacaktır” 22 Ağustos 2019 | 392 Okunma Zamana göre, dinde değişiklik yapmak 21 Ağustos 2019 | 276 Okunma Muhammed aleyhisselama uyan kurtulur 20 Ağustos 2019 | 96 Okunma Tahiyyatta parmağı kaldırmak 19 Ağustos 2019 | 941 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar