Zekât hesabında, gümüşün yeri

Bugün gümüş, para olarak kullanılmıyor. Gümüş eşyanın değeri çok düşüktür. Sual: Ticaret mallarının veya kâğıt paraların, zekât verme ölçüsüne ulaştığını, gümüş ile de hesap etmek mümkün müdür?

Bugün gümüş, para olarak kullanılmıyor. Gümüş eşyanın değeri çok düşüktür.
 
Sual: Ticaret mallarının veya kâğıt paraların, zekât verme ölçüsüne ulaştığını, gümüş ile de hesap etmek mümkün müdür?

Cevap: Gümüşün nisâbı, ikiyüz dirhem-i şerîdir. Bir dirhem-i şerî, ondört kırât-ı şerîdir. Hanefide, on dirhemin ağırlığı, yedi miskalin ağırlığına müsavi, eşit olmaktadır. Hanefîde gümüşün nisâbı, 672 gramdır.

Yirmi miskal altın ile ikiyüz dirhem gümüş, ortak bir nisâb miktarını gösterdikleri için, değerlerinin birbirine eşit olması lazımdır. Buna göre, İslamiyette bir miskal altın, on dirhem gümüş kıymetinde oluyor. İslamiyette, para olarak kullanılan altının kıymeti, aynı ağırlıktaki gümüş paranın kıymetinin yedi katıdır. Bugün gümüş, para olarak kullanılmıyor. Gümüş eşyanın değeri çok düşüktür. Bunun için, kâğıt paraların ve ticaret eşyasının nisâbını hesap etmek için, gümüşün değeri kullanılamaz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İslamiyeti yok etmek isteyenler 22 Ekim 2020 | 38 Okunma Camiye gitmeye mâni olan özürler 21 Ekim 2020 | 190 Okunma Hayat, müşterek midir? 20 Ekim 2020 | 83 Okunma Kura çekerek pay etmek 19 Ekim 2020 | 123 Okunma İsa aleyhisselam ölmedi 18 Ekim 2020 | 776 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar