Tarlası, bahçesi olanın kurban kesmesi

Üzerine vacip olmayan ibadeti yapan, yalnız nafile ibadet sevabı kazanır. Sual: Elinde dinin bildirdiği zenginlik ölçüsüne göre parası olmayan kimsenin, bahçesi, tarlası varsa, kurban kesmesi gerekir mi?Cevap: Konu ile...

Üzerine vacip olmayan ibadeti yapan, yalnız nafile ibadet sevabı kazanır.
 
Sual: Elinde dinin bildirdiği zenginlik ölçüsüne göre parası olmayan kimsenin, bahçesi, tarlası varsa, kurban kesmesi gerekir mi?
Cevap: Konu ile alakalı olarak İbni Âbidînde buyuruluyor ki:
“Tarlasından aldığı mahsul veya tarlanın, evin, dükkânın, atölyenin, kamyonun bir senelik kirası, ne kadar çok olursa olsun, bir yıllık ev ihtiyacını veya aylık geliri ve aldığı maaş, ücret, aylık ihtiyacını, kul borcunu karşılamayan kimse, imam-ı Muhammede göre fakirdir. Fetva da böyledir. İmam-ı a'zamla imam-ı Ebu Yusufa göre zengin sayılır. Çünkü mülkü olan tarlanın ve bu demirbaş malların değeri, ihtiyacını karşılar ve nisap kadar da artar. Bunun kirayı her alışta, bir miktar ayırıp, biriktirerek fıtra vermesi, kurban kesmesi ve büyük sevaba kavuşması lazımdır. Fıtra vermez ve kurban kesmezse, imam-ı Muhammede göre, günahtan kurtulur.”
Görülüyor ki, her iki ictihat da yerindedir ve Müslümanlara rahmettir. Bu hâlde olan kimse, fıtra vermezse veya kurban kesmezse, imam-ı Muhammedin ictihadı, bunu azaptan kurtarır.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Ümmetim, yetmişüç fırkaya ayrılacaktır” 22 Ağustos 2019 | 32 Okunma Zamana göre, dinde değişiklik yapmak 21 Ağustos 2019 | 275 Okunma Muhammed aleyhisselama uyan kurtulur 20 Ağustos 2019 | 95 Okunma Tahiyyatta parmağı kaldırmak 19 Ağustos 2019 | 940 Okunma Kader, bir ilm-i mütekaddimdir 18 Ağustos 2019 | 419 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar