Sünneti terk eden şefaate kavuşamaz mı?

Türkiye Gazetesi Yazarı Osman Ünlü'nün bugünkü (29.09.2022)''Sünneti terk eden şefaate kavuşamaz mı?'' başlıklı yazısı.

Hadis-i şerifte  buyuruldu ki: "Büyük günah işleyenlere şefaat edeceğim."

Sual: Bazı kimseler, Peygamber efendimizin (Sünnetimi terk edene şefaatim haram oldu) hadis-i şerifini ileri sürerek, sünnetleri terk edenler şefaate kavuşamaz diyorlar. Gerçekten böyle midir, yoksa başka bir manası var mıdır?

Cevap: Şeyh-ul-islâm Ahmed bin Süleymân bin Kemal Paşa hazretleri, Şerh-ı hadîs-i erba'în kitabında, (Sünnetimi terk edene şefaatim haram oldu) hadis-i şerifini şöyle açıklamaktadır:

“Bu hadis-i şerifte sünnet demek, İslamiyet yolu demektir. Çünkü, mümin kimse, büyük günah işlese de, şefaatten mahrum olmaz. Hadis-i şerifte; (Büyük günah işleyenlere şefaat edeceğim) buyuruldu. Resulullahın (sallallahü aleyhi ve sellem) Hak teâlâdan getirdiği dine tabi olmak lazımdır. Bunu terk eden, şefaate kavuşamaz.” Şir'at-ül-islâm kitabında deniyor ki:

“Bu hadis-i şerifteki sünnet, yapması vacip olan şeyler demektir. Bu da, Eshab-ı kiramın ve Tabiin ve Tebei tabiinin (rahmetullahi teâlâ aleyhim ecmain) imanı ve ibadetleridir. Bu sünnete yapışanlara, Ehl-i sünnet denir. O hâlde, hadis-i şerifin manası, inanılacak şeylerde ve yapılacak ve sakınılacak işlerde Ehl-i sünnetten ayrılanlar, şefaate kavuşamayacaklardır demektir.”

(Ümmetimin arasında fitne, fesat yayıldığı zaman, sünnetime sarılana yüz şehit sevabı vardır) hadis-i şerifi de; “Selef-i salihin zamanındaki iman ve ahkâm-ı islamiyye bilgilerine uyan kimseye yüz şehit sevabı vardır” demektedir. Rıyâd-un-nâsıhînde deniyor ki:

“İmâm-ı Nâsır-üddîn Seyyid Ebül-Kâsım Semerkandî diyor ki: Bu hadis-i şerif, ümmetim arasında fesat çıktığı zaman, Ehl-i sünnet ve cemaat itikadında olup, beş vakit namazı cemaat ile kılana yüz şehit sevabı verilir demektir.”

Bunun için, önce Ehl-i sünnete uygun iman etmek, sonra haramlardan sakınmak, sonra farzları yapmak, sonra mekruhlardan sakınmak, sonra müekket sünnetleri, daha sonra da müstehapları yapmak lazımdır. Bu sırada, önce olanı yapmayanın, sonra olanı yapmasının hiç faydası olmaz ve önce olanı yapabilmek için, sonra olanı terk etmesi caiz, hatta vacip olur.

Sual: Farzı kılacak kadar zaman kalınca sünnet terk edilebilir mi?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Muhammed aleyhisselamın ahlakı 09 Ekim 2022 | 111 Okunma Âlemlere rahmet olarak gönderildi 08 Ekim 2022 | 75 Okunma Mevlid kandili 07 Ekim 2022 | 375 Okunma Mevlid okumak ibadettir 06 Ekim 2022 | 843 Okunma Mevlid kasidelerini okumak, dinlemek 05 Ekim 2022 | 251 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar