Regaib gecesine farklı anlam vermek

Peygamber efendimizin babası hazret-i Abdullah’ın evlendiği sene, ayların yeri değişik idi. Sual: Peygamber efendimizin anne, babasının evlendiği geceye Regaib gecesi diyenler var. Böyle bir şeyin aslı var...

Peygamber efendimizin babası hazret-i Abdullah’ın evlendiği sene, ayların yeri değişik idi.
 
Sual: Peygamber efendimizin anne, babasının evlendiği geceye Regaib gecesi diyenler var. Böyle bir şeyin aslı var mıdır?
Cevap: Türkiye’de ve birçok İslâm memleketlerinde, bir asırdan beri, Peygamber efendimizin babası hazret-i Abdullah’ın evlendiği geceye, Regaib kandili ismini veriyorlar. Regaib gecesine böyle mana vermek doğru değildir. Resûlullah efendimizin dokuz aydan önce dünyayı teşrif etmiş olduğunu bildirmek olur ki, bu da, noksanlık ve kusurdur. Her bakımdan, her insanın üstünde ve her bakımdan kusursuz olduğu gibi, hazret-i Âmine validemizi nurlandırdığı zaman da, noksan ve kusurlu değildi. Bu zamanın noksan olması, tıp ilminde ayıp ve kusur sayılmaktadır.
Peygamber efendimizin babası hazret-i Abdullah’ın evlendiği sene, ayların yeri değişik idi. Receb ayı, Cemâzil-âhır ayının yerinde idi. Yani bir ay ileride idi. O hâlde, nûr-i Nübüvvetin, hazret-i Âmine validemize intikali, şimdiki Cemâzil-âhır ayındadır, Regaib gecesinde değildir.
           ***
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yolcular, birbirlerine yardım etmelidir 22 Mart 2019 | 26 Okunma İslâmiyeti beğenmemek, kötülüktür 21 Mart 2019 | 28 Okunma İmanın gitmesine sebep olan hâller 20 Mart 2019 | 301 Okunma Hoparlör ile kılınan namaz 19 Mart 2019 | 378 Okunma İmam olmakta öncelik hakkı 18 Mart 2019 | 142 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar