Peygamber efendimiz ümmi idi

“Resulullah efendimiz kimseden bir şey öğrenmemişti. Yazı yazmazdı, okumazdı."   Sual: Hintli Hamidullah gibi bazı ilahiyatçılar da, Peygamber efendimizin ümmi olmadığını söylüyorlar.

Bu doğru mudur?
Cevap: Konu ile alakalı olarak Kısas-ı Enbiyâda deniyor ki:
“Resulullah efendimiz ümmi idi. Yani kimseden bir şey öğrenmemişti. Yazı yazmazdı, okumazdı. Ümmi olan insanların arasında yetişti. Mekke'de, geçmiş insanların hâllerini bilen bir âlim yoktu. Başka yerlere giderek kimseden bir şey öğrenmemişti. Böyle iken, Tevratta, incilde ve başka ilahi kitaplarda bulunan bilgileri ve eski insanların hâllerini haber verdi. O zamanlarda tarih bilgileri, karışmış, bozulmuş, doğrusunu eğrisinden ayırabilen pek az kimse vardı. Her dinden adamlara cevaplar verip, hepsini susturdu. Bu başarıları, kendisinin Allah tarafından gönderilmiş bir Peygamber olduğunu göstermektedir. Zamanındaki edebiyatçılara, şairlere meydan okuduğu hâlde, hiçbiri onun getirdiği Kur'ân-ı kerim gibi, bir satır bile söyleyemediler.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Regâib gecesi, kandili 27 Şubat 2020 | 206 Okunma Receb ayında hareketsiz kalanlar 26 Şubat 2020 | 184 Okunma Receb ayına saygının neticesi 25 Şubat 2020 | 182 Okunma Mübarek üç aylar 24 Şubat 2020 | 193 Okunma Eshab-ı kiramı kötü bilmek! 23 Şubat 2020 | 119 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar