“Ne hepsiniz, ne de hiçsiniz”

"Amir, hâkim, malik  Odur. Kazandığınız başarılar, Onun için olmadıkça, hep yalan, hep boştur." Sual: İnsanın yaptığı işlerde tercih, seçme hakkı yok mudur?

Cevap: Bu konuda Seyyid Abdülhakim Efendi, bir üniversiteliye verdiği cevapta buyuruyor ki:
“Etrafın, arzu ve emellerine uyduğu zaman, her şeyi, aklınla, ilminle, gücünle 'yaratarak' yaptığına, bütün başarıları 'icat' ettiğine inanıyorsun! Hakkın sana verdiği vazifeyi unutuyor, o yüksek memurluktan istifa ediyor ve emanete sahip çıkmaya kalkıyorsun. Kendini malik, hâkim tanımak ve tanıttırmak istiyorsun. Öte taraftan, etrafın, arzularına uymaz, dış kuvvetler seni mağlup etmeye başlarsa, o zaman da, kendinde ümitsizlikten başka bir şey görmüyorsun. Hiçbir seçme hakkına sahip olmadığını iddia ediyorsun. Kaderi bir İlm-i mütekaddim değil, bir cebr-i mütehakkim manasında anlıyorsun.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kur’ân-ı kerimi, teganni ederek okumak 14 Aralık 2019 | 2 Okunma Kâbe, cami resmi bulunan seccadeler 13 Aralık 2019 | 407 Okunma İslamiyet, kılıç zoruyla yayılmadı 12 Aralık 2019 | 217 Okunma Ziyafet için faizle para almak 11 Aralık 2019 | 91 Okunma Para kazanmak da dünyalık mıdır? 10 Aralık 2019 | 156 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar