Namazda iken, abdest bozulursa

Namazda iken, abdesti, guslü bozacak bir şey yapmak haramdır. Sual: Bir kimse namaz kılarken, abdesti bozulursa, bu namazı tekrar mı kılmalı veya nasıl hareket etmelidir?Cevap: Namazda iken, abdesti, guslü bozacak bir şey yapmak...

Namazda iken, abdesti, guslü bozacak bir şey yapmak haramdır.
 
Sual: Bir kimse namaz kılarken, abdesti bozulursa, bu namazı tekrar mı kılmalı veya nasıl hareket etmelidir?
Cevap: Namazda iken, abdesti, guslü bozacak bir şey yapmak haramdır. Namazın son rekatinde teşehhüt miktarı oturmadan önce, abdesti ve guslü bozacak bir şey yapılırsa, namaz hemen bozulur. Teşehhüt miktarı oturduktan sonra yapılırsa namazı tamam olur. Bir kimsenin teşehhüt miktarı oturmadan evvel, abdesti kendiliğinden bozulursa, hemen gidip, abdesti tazeleyip, namazına devam edebilir ise de, baştan kılması efdaldir.
Namazda teşehhüt miktarı oturduktan sonra abdesti kendiliğinden bozulursa, hemen abdest alıp vacip olan selamı verirse, yahut abdest almayıp, namazı bozan bir şey yaparsa, mesela selam verirse, namazı tamam olur.
Guslünü ve abdestini Maliki mezhebine uyarak alan Hanefi mezhebindeki bir kimsenin, namazda abdesti, aynı özürden dolayı tekrar bozulursa veya abdest almak güç olursa, namaza dururken Maliki mezhebini taklit eder. Maliki mezhebinde, hastaların, ihtiyarların namazları böylece bozulmamış olur.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Berat gecesi ve fazileti 19 Nisan 2019 | 285 Okunma Muhammed aleyhisselâmın peygamberliği 18 Nisan 2019 | 77 Okunma Peygamberin, velinin hakkı için demek 17 Nisan 2019 | 70 Okunma Kâr haddi koymak 16 Nisan 2019 | 70 Okunma Allahü teâlâya isyan, iki türlüdür 15 Nisan 2019 | 309 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar