Namazda iken, abdest bozulursa

Namazda iken, abdesti, guslü bozacak bir şey yapmak haramdır. Sual: Bir kimse namaz kılarken, abdesti bozulursa, bu namazı tekrar mı kılmalı veya nasıl hareket etmelidir?Cevap: Namazda iken, abdesti, guslü bozacak bir şey yapmak...

Namazda iken, abdesti, guslü bozacak bir şey yapmak haramdır.
 
Sual: Bir kimse namaz kılarken, abdesti bozulursa, bu namazı tekrar mı kılmalı veya nasıl hareket etmelidir?
Cevap: Namazda iken, abdesti, guslü bozacak bir şey yapmak haramdır. Namazın son rekatinde teşehhüt miktarı oturmadan önce, abdesti ve guslü bozacak bir şey yapılırsa, namaz hemen bozulur. Teşehhüt miktarı oturduktan sonra yapılırsa namazı tamam olur. Bir kimsenin teşehhüt miktarı oturmadan evvel, abdesti kendiliğinden bozulursa, hemen gidip, abdesti tazeleyip, namazına devam edebilir ise de, baştan kılması efdaldir.
Namazda teşehhüt miktarı oturduktan sonra abdesti kendiliğinden bozulursa, hemen abdest alıp vacip olan selamı verirse, yahut abdest almayıp, namazı bozan bir şey yaparsa, mesela selam verirse, namazı tamam olur.
Guslünü ve abdestini Maliki mezhebine uyarak alan Hanefi mezhebindeki bir kimsenin, namazda abdesti, aynı özürden dolayı tekrar bozulursa veya abdest almak güç olursa, namaza dururken Maliki mezhebini taklit eder. Maliki mezhebinde, hastaların, ihtiyarların namazları böylece bozulmamış olur.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İbadetleri, neşeli olarak yapmalıdır 15 Ekim 2019 | 271 Okunma Alacağı maaşın zekâtı olur mu? 14 Ekim 2019 | 245 Okunma Emredilenleri yapmak kıymetlidir 13 Ekim 2019 | 54 Okunma Allahü teâlâ intikam alabilir!.. 12 Ekim 2019 | 291 Okunma Ölenin yakınlarına taziyede bulunmak 11 Ekim 2019 | 150 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar