Mezhep taklit etmek veya değiştirmek

Türkiye Gazetesi Yazarı Osman Ünlü’nün bugünkü (18.01.2022) ‘’ Mezhep taklit etmek veya değiştirmek’’başlıklı yazısı.

İhtiyaç olunca, başka mezhebe geçmek veya birkaç şeyi başka mezhebe göre yapmak caizdir. 
 
Sual: Kendi mezhebindeki farzı yapmamak veya kendi mezhebinde haram olarak bildirilen bir şeyi yapmak için mezhep değiştirmek yahut taklit etmek uygun olur mu?

Cevap: İslamiyetin bildirdiği hükümlere uymaktan kurtulmak için, mezheplerin ruhsatlarını, kolaylıklarını araştırıp, bunlara göre iş yapmak caiz değildir. Böyle araştırmaya Telfîk denir. İhtiyaç olunca, başka mezhebe geçmek veya birkaç şeyi başka mezhebe göre yapmak caizdir. Farzı yapmamak veya haramı yapmak için hile yapmak haramdır ve buna, Hîle-i bâtıla denir. Bir şey, farz veya haram olmadan önce, farz veya haram olmasını önlemek caizdir ve buna Hîle-i şer’ıyye denir.

Sual: Az yemek lazım diyerek, az yiyerek, çalışamayacak derecede kendini zayıflatmak, uygun mudur?

Cevap: Konu ile alakalı olarak Abdullah Mûsulî hazretleri, Muhtâr kitâbının şerhi olan İhtiyâr kitâbında diyor ki:
“Farzları yapamayacak kadar zayıflatan riyazet, yani az yemek caiz değildir. Kendinin ve çoluk çocuğunun nafakasını kazanacak ve borçlarını ödeyecek kadar çalışıp kazanmak farzdır. Bu niyet ile çalışan kimse, borcunu ödeyemeden ölürse, azap çekmez. Hadîs-i şerîfte, (Her erkeğin çalışıp nafakasını kazanması farzdır) buyuruldu. Bundan fazlası için çalışmamak caizdir.”

Sual: Haramları beğenmek, sevmek, imanı giderir mi?

Cevap: Küfrü, haramları, mekruhları sevmek, beğenmek küfür olur.
Sual: Gayr-i müslimlerin âdetlerini yapmanın, dinimiz açısından bir zararı var mıdır?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sıkıntıların artmasının sebebi 19 Mayıs 2022 | 26 Okunma Farzı yapmayanın imanı gider mi? 18 Mayıs 2022 | 188 Okunma Gıybet etmemeli, edene de mâni olmalı! 17 Mayıs 2022 | 165 Okunma İmanı gideren söz söyleyince... 16 Mayıs 2022 | 191 Okunma Peygamber efendimizi sevenler... 15 Mayıs 2022 | 87 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar