Mevlid kandili

Mevlid gecesi; Rebî'ul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Sual: Mevlid kandilinin dinimizdeki yeri nedir ve niçin kutlama yapılmaktadır?

Mevlid gecesi; Rebî'ul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. 

Sual: Mevlid kandilinin dinimizdeki yeri nedir ve niçin kutlama yapılmaktadır?

Cevap: Mevlid gecesi; Rebî'ul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Dünyadaki bütün insanlara Peygamber olarak gönderilen, Muhammed aleyhisselamın doğduğu gecedir. Bu gece, Kadir gecesinden sonra, en kıymetli gecedir. Bu gece, Peygamber Efendimiz doğduğu için sevinenler affolur. Bu gece, Resulullah Efendimizin doğduğu zamanlarında görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevaptır. Kendileri de anlatırdı. Bu gece, Eshab-ı kiram da, bir yere toplanıp, okurlar, anlatırlardı. Bütün Müslümanlar da, her sene, bu geceyi, mevlid kandili olarak kutlamakta, Mevlid kasideleri okunarak Resulullah Efendimiz hatırlatılmaktadır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İmama uymanın doğru olması için 25 Kasım 2020 | 0 Okunma Farz ile vacip arasındaki fark 24 Kasım 2020 | 0 Okunma Abdest alırken okunan dualar 23 Kasım 2020 | 0 Okunma Kalplerin kararmasının sebebi 22 Kasım 2020 | 0 Okunma Dehri ve deistler de kâfirdir! 21 Kasım 2020 | 0 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar