Menfaat için iyilik yapmak

Başkalarının övmeleri için, dünyâ işleri ile, onlara iyilik yapmak, riya olur. Sual: Herhangi bir kimseye, onun kendisini övmesi veya ondan bir şeyler elde etmek niyeti ile iyilik yapmanın dinimiz açısından bir mahzuru var mıdır?

Cevap: Başkalarının sevgisine ve övmelerine kavuşmak için, dünyâ işleri ile, onlara iyilik yapmak, riya olur. İbadet ile olan riya bundan daha fenadır. Allahü teâlânın rızasını hiç düşünmeden yapılan riya, hepsinden daha fenadır. İbadet yaparak Allahü teâlâdan dünya menfaatlerini istemek, riya olmaz. Yağmur duasına çıkmak, istihare yapmak, böyledir. Sıkıntıdan, hastalıktan ve fakirlikten kurtulmak için âyet-i kerimeler okumak da, böyledir denildi. Bunlarda hem ibadet, hem de menfaat niyetleri bulunmaktadır. Ticaret maksadı ile hacca gitmek de böyledir. İbadet niyeti hiç bulunmazsa riya olurlar. İbadet niyeti çok olursa, sevap hasıl olur. İbadetlerini başkalarına göstermek, onlara öğretmek ve teşvik etmek niyeti ile olursa, yine riya olmaz ve çok sevap olur.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Peygamber efendimiz ümmi idi 18 Ocak 2020 | 155 Okunma Gönderilen peygamberlerin sayısı 17 Ocak 2020 | 191 Okunma Fıkh âlimleri yedi tabakadır 16 Ocak 2020 | 148 Okunma Kur’ân-ı kerimin yazılıp, toplanması 15 Ocak 2020 | 214 Okunma Fıkıh ilmi ve kısımları 14 Ocak 2020 | 70 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar