Kurbanlık hayvan satın alınırken

“Bayram günü kesmesi vacip olan kurbanımı almaya” diye niyet etmelidir. Sual: Kurbanlık hayvanları satın alırken, kurban etmeye diye niyet etmek gerekir mi yoksa kesim yerinde hayvan kesilirken mi niyet etmelidir?Cevap: Bir kimse kurbanlık...

“Bayram günü kesmesi vacip olan kurbanımı almaya” diye niyet etmelidir.
Sual: Kurbanlık hayvanları satın alırken, kurban etmeye diye niyet etmek gerekir mi yoksa kesim yerinde hayvan kesilirken mi niyet etmelidir?
Cevap: Bir kimse kurbanlık hayvanı satın alırken; “Bayram günü kesmesi vacip olan kurbanımı almaya” diye niyet etmelidir. Bunu keserken, tekrar niyet etmek şart değildir. Bir kimsenin kurban etmek için aldığı hayvanı kurban etmesi de şart değildir. Fakat, daha sonra aldığı ve keseceği hayvanın kıymeti, ilk satın aldığı hayvandan az olmamalıdır. Kurbanlık hayvanı satın alırken, hiç niyet edilmese de olur. Fakat, satın aldığı bu hayvanı keserken veya kesecek olanı vekil ederken niyet etmelidir.
Sual: Kurbanı kendi kesmeyip de, bir hayır kurumuna veya bir vakfa vererek kestirmek isteyen bir kimse, nasıl hareket etmeli, nelere dikkat etmelidir?
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Peygamber Efendimiz kabrinde de işitir 26 Temmuz 2021 | 12 Okunma Peygamberleri şehit ettiler 25 Temmuz 2021 | 300 Okunma Hazret-i Ali kin mi beslerdi? 24 Temmuz 2021 | 374 Okunma Evliyanın yanına defnedilmek 23 Temmuz 2021 | 610 Okunma Bayramda akraba ziyareti 22 Temmuz 2021 | 32 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar