Kurbanlık hayvan satın alınırken

Kurban alırken; “Bayram günü kesmesi vacip olan kurbanımı almaya” diye niyet etmelidir.  Sual: Kurbanlık hayvanları satın alırken, kurban etmeye diye niyet etmek gerekir mi yoksa kesim yerinde hayvan kesilirken mi niyet...

Kurban alırken; “Bayram günü kesmesi vacip olan kurbanımı almaya” diye niyet etmelidir. 

 

Sual: Kurbanlık hayvanları satın alırken, kurban etmeye diye niyet etmek gerekir mi yoksa kesim yerinde hayvan kesilirken mi niyet etmelidir?

Cevap: Bir kimse kurbanlık hayvanı satın alınırken; “Bayram günü kesmesi vacip olan kurbanımı almaya” diye niyet etmelidir. Bunu keserken, tekrar niyet etmek şart değildir. Bir kimsenin kurban etmek için aldığı hayvanı kurban etmesi de şart değildir. Fakat, daha sonra aldığı ve keseceği hayvanın kıymeti, ilk satın aldığı hayvandan az olmamalıdır. Kurbanlık hayvanı satın alırken, hiç niyet edilmese de olur. Fakat, satın aldığı bu hayvanı keserken veya kesecek olanı vekil ederken niyet etmelidir.

Sual: Kurbanı kendi kesmeyip de, bir hayır kurumuna veya bir vakfa vererek kestirmek isteyen bir kimse, nasıl hareket etmeli, nelere dikkat etmelidir?

Cevap: Kurbanını...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bayramda akraba ziyareti 17 Haziran 2024 | 27 Okunma Kurbanlık hayvanı keserken 16 Haziran 2024 | 31 Okunma Yarın Kurban Bayramı 15 Haziran 2024 | 60 Okunma Arefe günü ve teşrik tekbirleri 14 Haziran 2024 | 263 Okunma Terviye günü yapılanlar 13 Haziran 2024 | 1.148 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar