Kurbanlık hayvan satın alınırken...

Kurbanlık alınırken; “Bayram günü kesmesi vacip olan kurbanımı almaya” diye niyet etmelidir. Sual: Kurbanlık hayvanları satın alırken, kurban etmeye diye niyet etmek gerekir mi yoksa kesim yerinde hayvan kesilirken mi niyet...

Kurbanlık alınırken; “Bayram günü kesmesi vacip olan kurbanımı almaya” diye niyet etmelidir.
Sual: Kurbanlık hayvanları satın alırken, kurban etmeye diye niyet etmek gerekir mi yoksa kesim yerinde hayvan kesilirken mi niyet etmelidir?
Cevap: Bir kimse kurbanlık hayvanı satın alınırken; “Bayram günü kesmesi vacip olan kurbanımı almaya” diye niyet etmelidir. Bunu keserken, tekrar niyet etmek şart değildir. Bir kimsenin kurban etmek için aldığı hayvanı kurban etmesi de şart değildir. Fakat, daha sonra aldığı ve keseceği hayvanın kıymeti, ilk satın aldığı hayvandan az olmamalıdır. Kurbanlık hayvanı satın alırken, hiç niyet edilmese de olur. Fakat, satın aldığı bu hayvanı keserken veya kesecek olanı vekil ederken niyet etmelidir.
Sual: Kurbanı kendi kesmeyip de, bir hayır kurumuna veya bir vakfa vererek kestirmek isteyen bir kimse, nasıl hareket etmeli, nelere dikkat etmelidir?
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İslamiyeti seçmesinin sebebi 09 Ağustos 2022 | 56 Okunma İslamiyette matem tutmak yoktur 08 Ağustos 2022 | 417 Okunma Aşûre günü 07 Ağustos 2022 | 133 Okunma Kötü huyları öğrenmek de farzdır 06 Ağustos 2022 | 65 Okunma İlk önce öğrenilecek bilgiler 05 Ağustos 2022 | 100 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar