Kur’ân-ı kerimin yazılıp, toplanması

Otuzüçbin Sahabi  bu Mushafın her harfinin, tam yerinde olduğuna söz birliği ile karar verdi. Sual: Âyet-i kerimeler, Peygamber efendimiz zamanında bir kitap hâline gelmiş mi idi yoksa vefatlarından sonra mı kitap hâline getirildi?

Cevap: Cebrâil aleyhisselam, Peygamber efendimize her sene bir kerre gelip, o ana kadar inmiş olan Kur’ân-ı kerimdeki âyetleri, Levh-il-mahfûzdaki sırasına göre okur, Peygamber  efendimiz de dinler ve tekrar ederdi. Resulullah efendimiz ahıreti teşrif edeceği sene, Cebâil aleyhisselam iki kere gelip, temamını okudular. Muhammed aleyhisselam ve Eshab-ı kiramdan çoğu, Kur’ân-ı kerimi tamamen ezberlemişti. Eshab-ı kiramdan bazıları da, bazı kısımları ezberlemiş, birçok kısımlarını yazmışlardı. Muhammed aleyhisselam, ahıreti teşrif ettiği sene, halife hazret-i Ebu Bekir, ezber bilenleri toplayıp ve yazılı olanları getirtip bir heyete, bütün Kur’ân-ı kerimi, kâğıt üzerine yazdırdı. 
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Peygamber Efendimizin şefaati 24 Ekim 2020 | 133 Okunma Peygamber Efendimizin üstünlükleri 23 Ekim 2020 | 74 Okunma İslamiyeti yok etmek isteyenler 22 Ekim 2020 | 82 Okunma Camiye gitmeye mâni olan özürler 21 Ekim 2020 | 191 Okunma Hayat, müşterek midir? 20 Ekim 2020 | 84 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar