Kura çekerek pay etmek

İbni Âbidînde deniyor ki: Kura çekmek caizdir ve sünnettir. Sual: Hediye dağıtımında ve benzeri şeylerde kura çekerek dağıtmak, vermek, dinen uygun olur mu?

İbni Âbidînde deniyor ki: Kura çekmek caizdir ve sünnettir.

Sual: Hediye dağıtımında ve benzeri şeylerde kura çekerek dağıtmak, vermek, dinen uygun olur mu?

Cevap: Konu ile alakalı olarak İbni Âbidînde deniyor ki:
“İslamiyetin bildirdiği hükümlere uygun olan şartlara müsavi, eşit olarak malik olanlar arasından birini seçmek için, kura yapılır.”

Bir mekânın, bir malın, buna müşterek, ortak olarak malik olan ortaklar arasında kura ile taksim edileceği de, İbni âbidînde uzun bildirilmektedir. Kura çekmek caizdir ve sünnettir. Mülk sahiplerinin haklarının miktarlarını değiştirmek veya ortaklardan birinin hakkını yok etmek yahut hakkı olmayana pay vermek için yapılan kura, piyango haram olur.

İki veya daha çok kimse, aralarında para toplayarak bir emanetçiye bırakıp, aralarından seçtikleri birinin veya vekilinin, bunu fakirlere, hayır kuruluşlarına dağıtması caiz olduğu gibi, fakirler arasında kura çekip kazananlarına dağıtması da caizdir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İbadetlerin, önemine göre dereceleri 07 Aralık 2021 | 101 Okunma İnsanlardan yiyecek, giyecek istemek 06 Aralık 2021 | 180 Okunma Namaz, ibadet-i bedeniyyedir 05 Aralık 2021 | 68 Okunma İbadetler, cennete gitmek için midir? 04 Aralık 2021 | 219 Okunma Allahü teâlâ için darılmak 03 Aralık 2021 | 186 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar