Kıskanç insan, rahatsız insandır

İyi kalbli ve herkesin iyiliğini isteyen insan, Allahü teâlânın himayesinde demektir. Sual: Kıskanç insanlar, ruhen rahatsız, kalben hasta insanlar mıdır? Cevap: Başkasının, kendinden üstün olan her...

İyi kalbli ve herkesin iyiliğini isteyen insan, Allahü teâlânın himayesinde demektir.
Sual: Kıskanç insanlar, ruhen rahatsız, kalben hasta insanlar mıdır?
Cevap: Başkasının, kendinden üstün olan her şeyini kıskanan, yani ondaki üstünlüğün, yalnız kendinde olmasını isteyen insana, kıskanç denir. Bu hâl, insanlığın en kötü huylarından biridir.
Kıskanç insan, ömrü boyunca rahatsız insandır. Böyle insanlar, kendinden aşağı olan insanı görmez de, kendinden yüksek ve varlıklı insanın her şeyini görür ve onu kıskanır.
Kıskanç insan, Allahü teâlânın kendisine verdiği şeylere razı olmayan insan demektir. Allahü teâlânın verdiğine razı olmayan insandan Allahü teâlâ da razı olmaz. Allahü teâlânın bir insandan razı olmaması ise, felaketlerin en büyüğüdür. Artık o insan, dünyâda da, ahırette de hüsran içindedir yani zarardadır.
Bunun için...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
"Sevdiklerimi sevdin mi?" 24 Eylül 2022 | 62 Okunma Üveysî ne demektir? 23 Eylül 2022 | 291 Okunma Üstadını incitene darılmayan... 22 Eylül 2022 | 144 Okunma Fetva ne demektir? 21 Eylül 2022 | 161 Okunma Kıyamette merhamete kavuşacaklar 20 Eylül 2022 | 192 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar