Kıskanç insan, rahatsız insandır

İyi kalbli ve herkesin iyiliğini isteyen insan, Allahü teâlânın himayesinde demektir. Sual: Kıskanç insanlar, ruhen rahatsız, kalben hasta insanlar mıdır? Cevap: Başkasının, kendinden üstün olan her...

İyi kalbli ve herkesin iyiliğini isteyen insan, Allahü teâlânın himayesinde demektir.
Sual: Kıskanç insanlar, ruhen rahatsız, kalben hasta insanlar mıdır?
Cevap: Başkasının, kendinden üstün olan her şeyini kıskanan, yani ondaki üstünlüğün, yalnız kendinde olmasını isteyen insana, kıskanç denir. Bu hâl, insanlığın en kötü huylarından biridir.
Kıskanç insan, ömrü boyunca rahatsız insandır. Böyle insanlar, kendinden aşağı olan insanı görmez de, kendinden yüksek ve varlıklı insanın her şeyini görür ve onu kıskanır.
Kıskanç insan, Allahü teâlânın kendisine verdiği şeylere razı olmayan insan demektir. Allahü teâlânın verdiğine razı olmayan insandan Allahü teâlâ da razı olmaz. Allahü teâlânın bir insandan razı olmaması ise, felaketlerin en büyüğüdür. Artık o insan, dünyâda da, ahırette de hüsran içindedir yani zarardadır.
Bunun için...
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fakir, muhtaç demektir 20 Haziran 2024 | 39 Okunma İşlenen günahlara tövbe etmelidir 19 Haziran 2024 | 26 Okunma Bayramda kabir ziyareti 18 Haziran 2024 | 103 Okunma Bayramda akraba ziyareti 17 Haziran 2024 | 73 Okunma Kurbanlık hayvanı keserken 16 Haziran 2024 | 34 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar