Kader, bir ilm-i mütekaddimdir

Kadere inanmayan, mümin değildir. Kaderin, iyisi, kötüsü, tatlısı, acısı, hep Allahü teâlâdandır.  Sual: Kader, Allahü teâlânın olacakları önceden bilmesi midir yoksa, kullarına zorla...

Kadere inanmayan, mümin değildir. Kaderin, iyisi, kötüsü, tatlısı, acısı, hep Allahü teâlâdandır. 
 
Sual: Kader, Allahü teâlânın olacakları önceden bilmesi midir yoksa, kullarına zorla yaptırması mıdır?
Cevap: Kaza ve kadere inanmak, imanın şartlarındandır. Kaza ve kader, zeki insanların en çok takıldığı bir bilgidir. Bu takıntılar, kaza ve kaderi iyi anlamamaktan ileri gelmektedir. Kaderin ne demek olduğu iyi anlaşılsa, hiç kimsenin şüphesi kalmaz ve imanları da kuvvetli olur.
Âlemlerin yaratanı, yarattığı ve yaratacağı şeylerin hepsini, ezelden ebede, zerreden Arş'a kadar hepsini, maddeleri, manaları, bir anda ve bir arada bilir. Her şeyi yaratmadan önce biliyordu. Her şeyin iki türlü varlığı olur. Biri ilimde varlık, ikincisi, hariçte, maddeli varlıktır. İmam-ı Gazâlî hazretleri bunu bir misal ile, şöyle anlatmıştır:
“Bir mühendis mimar, yapacağı bir binanın şeklini, her yerini, önce zihninde tasarlar. Sonra zihnindeki bu resmi, kâğıda çizer. Sonra bu planı, mimara ve ustalara verir. Bunlar da, bu plana göre, binayı yapar. Kâğıttaki plan, binanın, ilimdeki varlığı demektir ve zihinde tasavvur edilerek çizilen şeklidir. Buna, ilmi, zihni, hayali vücut isimleri verilir. Kereste, taş, tuğla ve harçtan yapılan bina da, hariçteki varlıktır. Mühendis mimarın zihninde tasavvur ettiği şekil, yani bu şekle olan bilgisi, binaya olan kaderidir.”
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Keffaret orucu bozulursa 16 Mayıs 2021 | 83 Okunma Ramazandan sonra iki gün oruç tutmak 15 Mayıs 2021 | 358 Okunma Şevval ayında oruç tutmak 14 Mayıs 2021 | 265 Okunma Yakınları ziyaret etmek 13 Mayıs 2021 | 45 Okunma Yarın fıtır bayramıdır 12 Mayıs 2021 | 146 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar