İbadetlerin vakitlerini bilmek

 İbadetlerin vakitlerini tayin ve tesbit etmek din bilgisi ile olur. Sual: Dinimizin emrettiği ibadetlerin vakitlerini, İslam âlimleri bildirmiş midir yoksa bunlar daha sonra hesap ile mi bulunup anlaşılmıştır?

 
İbadetlerin vakitlerini tayin ve tesbit etmek din bilgisi ile olur. 
 
Sual: Dinimizin emrettiği ibadetlerin vakitlerini, İslam âlimleri bildirmiş midir yoksa bunlar daha sonra hesap ile mi bulunup anlaşılmıştır?
Cevap: İbadetlerin vakitlerini tayin ve tesbit etmek, yani anlayıp anlatmak, din bilgisi ile olur. Fıkıh âlimleri, müctehitlerin bildirdiklerini fıkıh kitaplarında yazmışlardır. Bildirilmiş olan vakitleri, hesap etmek caizdir. Hesap ile bulunanların, din âlimleri tarafından tasdik edilmesi şarttır. Namaz vakitlerini ve kıbleyi hesap ile anlamanın caiz olduğu İbni Âbidînde ve Fetâvâ-i Şem-süddîn Remlîde yazılıdır. Mevdû'ât-ul-ulûmda deniyor ki:
“Namaz vakitlerini hesap etmek, farz-ı kifâyedir. Müslümanların, namaz vaktinin başını ve sonunu güneşin hareketinden veya âlimlerin tasdik ettiği takvimlerden anlamaları farzdır.”
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kura çekerek pay etmek 19 Ekim 2020 | 16 Okunma İsa aleyhisselam ölmedi 18 Ekim 2020 | 757 Okunma Kumar, bir yarış değildir 17 Ekim 2020 | 50 Okunma Ev ve arabaların zekâtı olur mu? 16 Ekim 2020 | 712 Okunma “Salih ve facir arkasında namaz kılınız!” ne demek? 15 Ekim 2020 | 177 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar