Haramdan gelen paranın zekâtı

Türkiye Gazetesi Yazarı Osman Ünlü'nün bugünkü (28.09.2022)''Haramdan gelen paranın zekâtı'' başlıklı yazısı.

Haram yoldan gelmiş olan zekât malını, kendi malı ile karıştırmamış ise, bunu nisaba katmaz.
 
Sual: Bir kimsenin, haram yoldan gelen parası olsa ve bu kimse zengin de olsa, haram yoldan gelen paranın da zekâtını verir mi?
Cevap: Haram yoldan gelmiş olan zekât malını, kendi helal zekât malı ile karıştırmamış ise, bunu nisaba katmaz. Çünkü, kendi mülkü değildir. Sahiplerine veya sahiplerinin vârislerine geri vermesi, sahipleri bilinmiyorsa, fakirlere sadaka vermesi farzdır. Karıştırmış ise, eğer birbirinden ayırabilirse, yine böyledir. Birbirinden ayıramaz ise, sahiplerini biliyorsa, kendi helal zekât malı ile öder. Sahiplerini buluncaya kadar, bu zekât malını saklar. Bunun ve tam mülkü olmadığı için, karışımın zekâtlarını vermez.
Sual: Zengin olan bir Müslüman, zekât için malının kırkta birini ayırmadan veya fakire verirken niyet etmeden, çokça para, mal verse zekât vermiş olur mu?
Cevap: Bir kimse, zekât niyeti ile kırkta bir ayırmadan veya verirken niyet etmeden, fakirlere milyonlarla lira dağıtsa, zekât vermiş olmaz. Çünkü, ayırırken veya kendi vekiline veya fakire veya fakirin vekiline verirken niyet etmesi farzdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İslamiyeti yok etmek isteyenler 22 Haziran 2024 | 52 Okunma İbadetleri, Allah için yapmalı 21 Haziran 2024 | 61 Okunma Fakir, muhtaç demektir 20 Haziran 2024 | 47 Okunma İşlenen günahlara tövbe etmelidir 19 Haziran 2024 | 27 Okunma Bayramda kabir ziyareti 18 Haziran 2024 | 103 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar