Haramdan gelen paranın zekâtı

Türkiye Gazetesi Yazarı Osman Ünlü'nün bugünkü (28.09.2022)''Haramdan gelen paranın zekâtı'' başlıklı yazısı.

Haram yoldan gelmiş olan zekât malını, kendi malı ile karıştırmamış ise, bunu nisaba katmaz.
 
Sual: Bir kimsenin, haram yoldan gelen parası olsa ve bu kimse zengin de olsa, haram yoldan gelen paranın da zekâtını verir mi?
Cevap: Haram yoldan gelmiş olan zekât malını, kendi helal zekât malı ile karıştırmamış ise, bunu nisaba katmaz. Çünkü, kendi mülkü değildir. Sahiplerine veya sahiplerinin vârislerine geri vermesi, sahipleri bilinmiyorsa, fakirlere sadaka vermesi farzdır. Karıştırmış ise, eğer birbirinden ayırabilirse, yine böyledir. Birbirinden ayıramaz ise, sahiplerini biliyorsa, kendi helal zekât malı ile öder. Sahiplerini buluncaya kadar, bu zekât malını saklar. Bunun ve tam mülkü olmadığı için, karışımın zekâtlarını vermez.
Sual: Zengin olan bir Müslüman, zekât için malının kırkta birini ayırmadan veya fakire verirken niyet etmeden, çokça para, mal verse zekât vermiş olur mu?
Cevap: Bir kimse, zekât niyeti ile kırkta bir ayırmadan veya verirken niyet etmeden, fakirlere milyonlarla lira dağıtsa, zekât vermiş olmaz. Çünkü, ayırırken veya kendi vekiline veya fakire veya fakirin vekiline verirken niyet etmesi farzdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Muhammed aleyhisselamın ahlakı 09 Ekim 2022 | 110 Okunma Âlemlere rahmet olarak gönderildi 08 Ekim 2022 | 74 Okunma Mevlid kandili 07 Ekim 2022 | 374 Okunma Mevlid okumak ibadettir 06 Ekim 2022 | 842 Okunma Mevlid kasidelerini okumak, dinlemek 05 Ekim 2022 | 251 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar