Haram karışmıştır diyerek yememek!

İbni Âbidînde buyuruluyor ki: “Haram olduğu açıkça bildirilmeyen her şey, söz birliği ile mubahtır.”  Sual: Zaman zaman, yurt dışında veya yurt içinde, çeşitli yiyecekler...

İbni Âbidînde buyuruluyor ki: “Haram olduğu açıkça bildirilmeyen her şey, söz birliği ile mubahtır.” 
 
Sual: Zaman zaman, yurt dışında veya yurt içinde, çeşitli yiyecekler hakkında, bunun içinde şu madde vardır yenmez gibi sözler, yazılar dolaşmaktadır. Böyle durumlarda nasıl hareket etmelidir?
Cevap: Konu ile alakalı olarak İbni Âbidînde; “Haram olduğu açıkça bildirilmeyen her şey, söz birliği ile mubahtır” deniliyor. Kimyâ-i se'âdet kitabında da buyuruluyor ki:
“Şunu iyi bilmelidir ki, insanlara, (Muhakkak helal olan, Allahü teâlânın helal bildiği şeyleri yiyiniz!) diye emir olunmadı. Bunu kimse yapamaz. Belki, (Helal olduğunu bildiğinizi yiyiniz!) denildi. Haram olduğu meydanda olmayan şeyleri yiyiniz denildi ki, bunu herkes yapabilir. Nitekim Resûlullah efendimiz, bir müşrikin testisinden abdest aldı. Hazret-i Ömer, Hıristiyan kadının testisinden abdest aldı. Eshâb-ı kiram, gayr-i müslimlerin verdiği suyu içerlerdi. Halbuki pis, necis olan şeyleri yemek haramdır. Gayr-i müslimler ise, çok kere pis olur. Elleri ve kapları alkollü olur. Hepsi, besmelesiz kesilen veya kesilmeyip başka suretle öldürülen hayvanları yerler. Fakat pisliği görülmedikçe, temiz deyip yerlerdi. Aldıkları gayr-i müslim şehirlerinde, kitaplı kâfirlerden et, peynir satın alır, yerlerdi. Hâlbuki, o şehirlerde Müslüman olmayanlar arasında içki satan, faiz alıp veren ve dünyaya gönül bağlayan yok değildi.”
Haram olduğu, görerek veya adil bir Müslümanın haber vermesi ile anlaşılarak bilinirse, yememelidir. Fakat sorup araştırmak lazım değildir.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Haccın geciktirilmesi günah mı? 12 Temmuz 2020 | 145 Okunma Haccın farzı üçtür 11 Temmuz 2020 | 136 Okunma Haccın farz olmasının şartları 10 Temmuz 2020 | 94 Okunma Dünya, mücadele yeridir 09 Temmuz 2020 | 62 Okunma Yaratılanlar, rastgele yaratılmamıştır! 08 Temmuz 2020 | 61 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar