Haram karışmıştır diyerek yememek!

İbni Âbidînde buyuruluyor ki: “Haram olduğu açıkça bildirilmeyen her şey, söz birliği ile mubahtır.”  Sual: Zaman zaman, yurt dışında veya yurt içinde, çeşitli yiyecekler...

İbni Âbidînde buyuruluyor ki: “Haram olduğu açıkça bildirilmeyen her şey, söz birliği ile mubahtır.” 
 
Sual: Zaman zaman, yurt dışında veya yurt içinde, çeşitli yiyecekler hakkında, bunun içinde şu madde vardır yenmez gibi sözler, yazılar dolaşmaktadır. Böyle durumlarda nasıl hareket etmelidir?
Cevap: Konu ile alakalı olarak İbni Âbidînde; “Haram olduğu açıkça bildirilmeyen her şey, söz birliği ile mubahtır” deniliyor. Kimyâ-i se'âdet kitabında da buyuruluyor ki:
“Şunu iyi bilmelidir ki, insanlara, (Muhakkak helal olan, Allahü teâlânın helal bildiği şeyleri yiyiniz!) diye emir olunmadı. Bunu kimse yapamaz. Belki, (Helal olduğunu bildiğinizi yiyiniz!) denildi. Haram olduğu meydanda olmayan şeyleri yiyiniz denildi ki, bunu herkes yapabilir. Nitekim Resûlullah efendimiz, bir müşrikin testisinden abdest aldı. Hazret-i Ömer, Hıristiyan kadının testisinden abdest aldı. Eshâb-ı kiram, gayr-i müslimlerin verdiği suyu içerlerdi. Halbuki pis, necis olan şeyleri yemek haramdır. Gayr-i müslimler ise, çok kere pis olur. Elleri ve kapları alkollü olur. Hepsi, besmelesiz kesilen veya kesilmeyip başka suretle öldürülen hayvanları yerler. Fakat pisliği görülmedikçe, temiz deyip yerlerdi. Aldıkları gayr-i müslim şehirlerinde, kitaplı kâfirlerden et, peynir satın alır, yerlerdi. Hâlbuki, o şehirlerde Müslüman olmayanlar arasında içki satan, faiz alıp veren ve dünyaya gönül bağlayan yok değildi.”
Haram olduğu, görerek veya adil bir Müslümanın haber vermesi ile anlaşılarak bilinirse, yememelidir. Fakat sorup araştırmak lazım değildir.
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Müslümanlar üstünken niçin gerilediler? 19 Eylül 2019 | 222 Okunma Rahat, huzurlu olmanın formülü 18 Eylül 2019 | 189 Okunma Ömrü, boş yere harcamamalı 17 Eylül 2019 | 192 Okunma Günah işleyene nasihat etmek 16 Eylül 2019 | 75 Okunma Ziyafet için hayvan kesmek 15 Eylül 2019 | 81 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar